Авторката ще ни гостува за премиерата
Романът „Морската градина“ на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг описва живота на семейството си, което през 40-те години на XX век живее във Варна. Тази книга е родена от любовта към паметта и търсенето на корените и предстои да излезе на български в превод на Рада Ганкова и с логото на изд. „Лемур“. Романът е озаглавен „Морската градина“, защото морската градина във Варна е мястото, откъдето бащата на авторката пази спомените за най-щастливите си моменти преди войната. Години по-късно, вече в Мексико, той ще разкаже на дъщеря си за преживяното и от спомените ще се роди този роман.
По повод публикуването му авторката написа: „Моята „Морска градина“ сега говори на оригиналния език, на който се е случила историята. Надявам се, че българските читатели ще я припознаят за своя, ще я интерпретират по свой си начин и ще открият на страниците ѝ отблясъци от собствените си истории. Преди всичко това е роман за благодарността на едно мексиканско семейство, което живее благодарение на вашата щедрост и чувство за човечност в най-кървавото време, което светът някога е виждал.“
Голяма част от българската емиграция към Мексико се дължи на бягството на хората по време на Втората световна война. Минали са повече от 70 години оттогава и е време да бъдат преосмислени миграционните процеси от онези времена и да се напишат книги, които да предложат на читателите прозорец към отминалите събития. Книгата на Бехарано де Голдберг не е първата мексиканска книга от авторка с български корени. Преди повече от десет години Мириам Москона, дъщеря на български евреи, публикува „Люспа от лук“, посветена на България.
Софи Бехарано де Голдберг ще присъства на представянето на книгата в България на 15 май в София и на 17 май във Варна. Гостуването на авторката се осъществява с подкрепата на Instituto Cervantes в София, а събитието във Варна – с помощта на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна и Община Варна.
Моята „Морска градина“ сега говори на оригиналния език, на който се е случила историята. Надявам се, че българските читатели ще я припознаят за своя