Начало / Свят / Казуо Ишигуро е с все по-големи шансове за „Букър”

Казуо Ишигуро е с все по-големи шансове за „Букър”

Писателят спечели и Нобелова награда за литература през 2017

2000

Номинацията на родения в Нагасаки писател е за романа „Клара и слънцето”, който излезе и на български в превод на Владимир Молев. Повествованието се води от името на робот на име Клара, който води съществуване като обичаен човек и се грижи за 14-годишно момиче, страдащо от тежко заболяване. „Клара и слънцето” е нещо повече от роман за технологичното ни бъдеще”, казва например Роуън Уилямс от журито на „Букър”.

66-годишният автор вече има награда „Букър” в колекцията си. Печели я през 1989-а с романа „Остатъкът от деня”. Общо номинациите му са четири. „Клара и слънцето” пък е осмата му книга – и първата след спечелването на Нобеловата награда за литература през 2017 г.

Като основен конкурент на Ишигуро се очертава друг награждаван писател – Ричард Пауърс. Именно неговата The Overstory се сдоби с „Пулицър” преди две години. Новата му книга Bewilderment крие интересен сюжет – разказва за овдовял астробиолог, който се грижи за 9-годишен син, страдащ от аутизъм.

Сред другите претенденти личи името например на Деймън Галгут. Номиниран досега няколко пъти, южноафриканският писател е представен с книгата си The Promise. И преди е бил номиниран и британецът Сънджийв Сахота – сега на фокус е новата му China Room, в която действието се разиграва между Англия и Индия. Друго известно име, присъствало и преди в списъците, е Мери Лоусън от Канада.

Наградата „Букър” прави не едно и две литературни открития през годините. Сред най-ярките примери са Иън Макюън и Джулиан Барнс, които стават популярни именно сред спечелването ѝ. Първоначално е отредена за писатели от Великобритания и бившите ѝ колонии, но от 2014-а в надпреварата може да участва всяка една книга, която е излязла на английски.

Председател на журито тази година е Мая Джасанов, асистент-преподавател в Харвард, историк и писател. Според нея повечето от номинираните за финалната права книги говорят за това как приемаме тежкото си минало и надживяваме травмите, които ни нанася животът. Сред засегнатите теми са миграцията, робството, апартейдът, гражданската война. Уилямс допълва, че журито е търсило книги, които ще бъдат прочетени с радост от хората. „Не искахме да има творби, представляващи експеримент и удовлетворяващи най-вече своя автор и неколцина критици.” Общият брой на заглавията, минали през ситото на „Букър”, е 158. Шестте финалиста ще бъдат представени на 14 септември, а новият победител ще знаем на 3 ноември.

ipanews_d7585bc3-e929-4970-a885-78ffa24ba3be_1

Последният засега носител на наградата – от 2020-а, е Дъглас Стюарт с книгата Shuggie Bain

Лира.бг по материали от „Гардиън”

Прочетете още

4KJPRWY_booker_prize_list_2024_jpg-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Преразказаната история на Хъкълбери Фин може да спечели тазгодишния „Букър“

Краткият списък сложи начало и на залаганията Реакциите след обявяването му са разнопосочни – като …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...