Начало / Свят / Беларус забрани ПЕН-клуба

Беларус забрани ПЕН-клуба

Съдебно решение слага край на дейността му

235354720_4075803652518511_4310539097501562120_n

Светлана Алексиевич, която е дългогодишен негов председател, от дълго време е сред критиците на президента Лукашенко. Според наблюдатели това е поредната авторитарна стъпка в ограничаването на дейността на неправителствения сектор. От самия ПЕН-клуб обръщат внимание, че общо 185 организации са били вече принудени да преустановят дейността си.

Вината” ни се състои в това, че не сме съгласни с репресиите – казва се в декларация на самия ПЕН-клуб, – а също с насилието, защитавайки свободата на словото и идеалите на хуманизма.

От клуба обръщат внимание, че в Беларус е нормална практика да бъдат блокирани сайтове на сдружения, които имат критична нагласа към управлението на страната. Сред засегнатите е и най-старият вестник в Беларус, който също беше принуден да спре за неограничено време.

Самият ПЕН-клуб е обвинен в сътрудничество с чуждестранни агенти. Алексиевич иронизира, че прокуратурата е имала предвид най-вече нея, тъй като самата тя живее в Германия. Докато е в Беларус обаче на практика е издържала организацията.

Наред със забраната на ПЕН-клуба, още 15 дружества получиха червена светлина за по-нататъшна дейност – сред тях например сдружение, което се бори със СПИН, както и такова, помагащо на хора с увреждания. Президентът Лукашенко заявява, че борбата му срещу неправителствения сектор ще продължи.

73-годишната носителка на Нобелова награда за литература е начело на ПЕН-клуба допреди две години. През 2020-а тя се включи активно в протестите срещу режима на Лукашенко и стана част от координационния съвет на опозицията. Стигна се до опит за сплашване, след като маскирани мъже проникнаха в дома ѝ към края на миналата година. По случая тогава реагираха дипломати от седем европейски държави.

Няколко дни по-късно писателката напусна родината си. По това време по-голямата част от ръководителите на опозицията вече бяха или арестувани, или емигрирали. Алексиевич остава в Германия и до ден днешен.

755996468517262

Режимът сложи почти изцяло край на гражданското общество и опозицията – коментира Алексиевич. – Мнозина свършиха в затвора, други избягаха в чужбина. Хората днес са парализирани не толкова от страх, колкото от отчаяние.” Според нея ситуацията в страната напомня югославската от 90-те години

Книгата, която пише в момента носителката на Нобелова награда, е посветена именно на неуспешната революция. В нея изследва въпроса как се пробуждат животински инстинкти в хората. „Неминуемо един ден Беларус ще е свободна земя – казва тя вече по-оптимистично. – Не можеш да спреш хода на времето! Въпросът е колко дълго ще останем в това положение. Когато млади хора от родината ме питат какво да правят, отговарям:Учете чужди езици, образовайте се. Подготвяйте се за онова, което ни очаква утре.

Лира.бг по материали TheNation.com и Беларускі ПЭН-цэнтр

Прочетете още

david-svihovec-uApTGWAngrQ-unsplash

И ЮНЕСКО поиска училище без телефони

Образователният процес е несъвместим с тях Световната организация публикува преди броени дни доклад за ролята …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...