Начало / Интервюта / Радослав Донев: Ходенето сред природата е най-доброто лекарство

Радослав Донев: Ходенето сред природата е най-доброто лекарство

„55 планински кътчета“ е албум със снимки, който провокира да ги обходиш

55

Чудесното оформление на книгата е дело на графичния дизайнер Радослав Донев, който заедно с редактора Димитър Риков предлага една виртуална и все пак жива разходка из българските планини. В това болнаво, студено, но и празнично време, говорим с него за изкушението да бродиш и да снимаш.

– Господин Донев, преди пет години излезе вашия фотоалбум „51 приказни планински кътчета от България“, сега „55 планински кътчета“. Това преиздание ли е, или са нови снимки с нови маршрути?

– „55 планински кътчета“ е нещо като допълнено издание на „51 приказни планински кътчета от България“. Освен че предлага нови снимки и маршрути, сегашната книга притежава луксозност на фотографско списание с по-качествени снимки и би била чудесен коледен подарък за изкушените от планинските предизвикателства, за любителите на природните ни забележителности и за ценителите на добре уловения миг.

– Кажете за хората, които гледат вашите фотографии като картички, но не биха мръднали по-далече от полянка на Витоша – какъв е смисъла да стигнеш до един планински връх и да поемеш обратно, ако горе няма поне хотел :)

– Бих им казал, че ходенето сред природата е най-доброто лекарство, както за тялото, така и за душата на човека!

– Вярно ли е, че в планината не можеш да срещнеш лоши хора, имали ли сте екстремни ситуации, в които е трябвало да се оказва помощ?

– Мисля, че в планината може да срещнеш всякакви хора, както и в града. Моите предпочитания са да ходя в планината предимно сам или с децата си, в редки изключения с някой приятел. Не обичам тълпите и големите компании, за мен преходите в планините са лично преживяване и там се чувствам най-близо до Твореца на тази прекрасна земя!
И може би поради факта, че ходя предимно сам, досега не съм срещал хора, имащи нужда от помощ, но аз лично съм имал много премеждия в планините. Изпадал съм в трудни ситуации през зимата по време на снежни виелици и съм се губил многократно, след което съм се намирал – процесът на загубване в планината винаги ми е харесвал.

– Книгата съдържа и gps–координати, а защо няма подробно описани маршрути от типа „вляво от пътечката към върха се намира мостче с чешмичка“?

– С този фотоалбум бих искал да провокирам любопитството на хората. Вярвам, че всеки човек притежава откривателски дух и не е необходимо да следваш маршрути или да разчиташ на приятели да те заведат някъде.

– Веднага ли улавяте кадъра, или чакате подходящо слънце, нагазвате в някое езеро, приближавате максимално върха, или снимате отдалече?

– Всичко улавям в движение, оставям се планината да ме изненада, не си падам по изчакването на подходящи условия за заснемане. Не бих казал че съм професионалист, по-скоро съм любител фотограф, защото любя да снимам, красиви кътчета.

– Защо хората днес се доверяват повече на образите, отколкото на думите?

– Такова е времето – езикът на образите измести езика на символите. Тук може да говорим още много по темата, но ще навлезем в сферата на философията :)

Разговора води Людмила Еленкова

Прочетете още

9616

Жанина Митанкина: „Написах книга, за да може всеки да си отгледа квас“

По-лесно е, отколкото предполагаме, казва тя „Хляб с квас“ се появи с финес в книжарниците …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...