Подбрахме за вас няколко заглавия, за които тепърва ще се говори
Хубавите детски книги са всъщност миниатюрни карти от смисли – и така помагат на малкия човек да развива логическото си мислене и любовта към изкуството едновременно. Способни са да го отведат много надалеч, но важна е и ролята на родителя – именно с наша помощ детето разгръща тази карта, ориентира се в нея и поема по своя път.
Ето няколко примера за това… Все книги, които впечатляват със замисъла и цветовете си. Надяваме се скоро да ги четем и на български!
„Какво видя мис Мичъл” (What Miss Mitchell Saw)
Посветена е на първата професионална астрономка в Америка. Мис Мичъл прави историческо откритие – нова телескопична комета, след като 16 години наблюдава нощ след нощ звездното небе. Превръща се и в първата американска научна знаменитост и е приветствана в Англия, Италия и Русия. Даже получава златен медал от краля на Дания за откритието си.
Книжката е създадена от Хейли Барет и Даяна Судика. Завършва с мотото, което е гравирано на медала на мис Мичъл: „Ненапразно наблюдаваме как звездите залязват и изгряват.”
„Щастието на Лайла” (Layla’s Happiness)
Това е дебютът на Мариадеса Екере Тали, а илюстрациите са от Ашли Корин. Авторката описва себе си като майка на три галактики, които изглеждат всъщност като… дъщери. А книгата пише за най-малката от галактиките.
Според героинята Лайла щастието извира от лилавия цвят, от сочните свежи сливи, от съзвездията в нощното небе, от палавото удоволствие да засмукваш спагети без вилица. Малкото дете си тананика, докато храни птиците, и нарича всички дървета по име. Поздравява съседите си на фермерския пазар, където продава зеленчуците, които отглежда сама от семенца в споделената градина.
Виждате, че може да се живее и така – с любов и пълно сърце! Нашите деца заслужават да имат любимка като Лайла.
„Съдбата на Фаусто” (The Fate Of Fausto)
Авторът Оливър Джефърс е един от най-обичаните разказвачи и илюстратори на нашето време. Книжката е за това колко малко значение имаме ние и всичките ни стремежи в общата схема на времето и съществуването. Затова е важно да сме добри, щедри към всичко и всички други, с които споделяме космическото мигновение.
Книжката е вдъхновена от стихотворение на Вонегът. Историята е за алчен костюмар на име Фаусто, който решава, че иска да притежава целия свят – от най-малкото цветенце до обширния океан. „Съдбата на Фаусто” напомня за „Малкият принц”. Джефърс умишлено отдава почит на любимата класика – първите два обекта на обожание от страна на Фаусто са цвете и овца. Така че ето повод да разгърнем отново и вълшебната история на Екзюпери.
Моето сърце (My Heart)
Буквар по емоционална интелигентност – нежна илюстрирана поема за любовта по-скоро като практика, отколкото като състояние. За това как може да ни вбесява, радва, плаши и в края на краищата да ни прави по-добри.
Корина Луикен сама пише и рисува книжката си. Учи децата на някои от основните аспекти на това да си човек. И кани възрастните да се отучат от наученото, за да преоткрият най-чистите истини за живота. А може би точно децата се превръщат в наши водачи по тази пътека!
„Слушай” (Listen)
Писателката Холи М. Макгий и илюстраторът Паскал Льометр изследват свещената сила на слушането и превръщат книгата в серенада на облагородяващото изкуство да внимаваш като извор на себепознанието, емпатията към другите и преклонението пред чудото на живота.
Льометр има интересен опит като художник – илюстрирал е например детска книжка за добротата, която Тони Морисън пише със сина си. Сега „Слушай” предлага простички стихове, привличащи вниманието и каращи сърцата на малки и големи да се разтуптят.
Още вълшебни приказки и истории за най-малките предлага виртуалния „Хеликон” по случай 2 април – Международния ден на детската книга