Начало / Любопитно / Най-старата книга на света е открита в пещера

Най-старата книга на света е открита в пещера

Будисткият текст представлява размисли за щастието

vajracchedika-sutra-diamant-sutra-6068806

Диамантената сутра е отпечатана върху дървена подложка, като върху нея ясно си личи и датата на създаване – 11 май 868 г. Това оборва западната теория, че първата книга на света е Библията на Гутенберг. Хранилището, в което е съхранявана, е най-доброто за ония времена. Заедно с много други текстове била поставена в пещерата Мо-кхао-кху в Китай. С времето обаче стълбите, които отвеждали към вътрешността ѝ, пропаднали. След стотици години започнал да я проучва един даоистки монах, Ванг Янлу. Успял по някакъв начин да измъкне ценните предмети от хранилището-пещера и продал голяма част от тях на пътешественика Марк Аурел Щайн през 1907 г. Сега Диамантената сутра се съхранява в Британската библиотека.

Като много будистки текстове от ония времена, и тя съществува в различни варианти. Популярна е в Тибет, Монголия, Китай, Япония и други източни страни. Известна е още като Сутрата на съвършеното познание и е изградена като разговор между Буда и негов ученик. Основната ѝ тематика е празнотата на всичко около нас. Съсредоточава се върху това, че нищо не живее вечно, извън контекста на останалото, и че всичко се променя непрекъснато. Светът в Диамантената сутра е оприличен на илюзия, на халюцинация. Смисълът не е в това, че не съществува, а по-скоро, че виждаме нещата като през пелена. Затова Буда моли ученика си да не се привързва, да не се стреми към нищо. Това е и основата на будистката философия.

Между другото, сам Ошо казва, за Диамантената сутра, че е абсурдна, объркана… „Тя е ирационална, но не е антирационална. Тя е нещо, което е над разума; затова е толкова трудно да се изрази с думи.

Сутрата всъщност има и по-дълбок смисъл. Чрез непрекъснато повтарящи се думи и конструкции тя въвежда съзнанието в медитация. По този начин монасите се освобождавали от всекидневието и пристъпяли в света, който им предлага Буда. “Тъй трябва да мислите за този нетленен свят – съветва сутрата. – Той е звезда, проблясваща в здрача, въздушно мехурче в буен поток; Светкавица в пролетен облак; Мъждукащ пламък, призрак и сън.

Пак Ошо има и цяла книга с коментари точно върху Диамантената сутра. В нея разказва например следния случай: „Веднъж един американски проповедник, който пиеше уиски, пушеше като комин и непрекъснато ядеше пуканки, беше при мене. Разглеждайки библиотеката ми изведнъж попадна на Диамантената сутра. За десет-петнадесет минути я прегледа оттук-оттам. След това се приближи до мене и каза: “Този Буда трябва да е бил луд. И не само, че е бил луд, но е имал и луди последователи.

Всъщност това е основното значение на най-древния запазен като книга текст в света. Той е едно откъсване от действителността. Скъсване с логиката, която ни привързва прекалено силно към реалиите около нас. Няма нищо, подсказва сутрата, и в това нищо сме най-свободни.

За най-древната книга: Краси Проданов

Прочетете още

Dreven Rim

Древен Рим е извор на знание и за съвремието ни

Историята и култура на онази епоха представя проф. д-р Димитър Попов Ако искаме да сме …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...