Начало / Читатели / Фентъзито е велик жанр, който си заслужава

Фентъзито е велик жанр, който си заслужава

Време е да спрем да твърдим, че някои книги са детски за нас, призовава Вяра Недкова

Luna in Final Fantasy XV wallpaper 2

Признавам си, че съм огромен фен на фентъзи жанра. Обожавам да попадам в непознати светове, които са страшно интересни. Митология, история, призказки – всичко това е като Божи дар за мен. Предполагам, не е трудно да се досети човек коя е любимата ми вселена. Ще ви разкажа малко по-нататък.

Сега ще разберете откъде започна любовта ми към този велик жанр. „Хрониките на Нарния“ – да, точно така. Тази малка, но интересна вселена, измислена от К. С. Луис, представлява вълшебен свят с говорещи животни, зли ледени кралици, велик цар лъв на име Аслан, магии и много смелост в човешките сърца. Малката Луси вдъхновява всяко дете да бъде мъдро и да вярва в доброто. Признавам, любимият ми образ от книгите е Едмънд. Преживява толкова провали, самият той е разочарованието в семейството, но колкото повече се развива действието, толкова повече се променя самият той. Катарзисът променя душата и сърцето му, докато накрая Едмънд не се превръща в герой с храбро сърце. Интересен факт (или не чак толкова), „Сребърният стол“ е любимата ми книга от поредицата. Това бе първата книга, която прочетох за един ден. (Казах ви, че не е толкова интересно.)

След „Хрониките на Нарния“ стигаме до една огромна вселена, създаден от властелина на фентъзи жанра – Дж. Р. Р. Толкин. Това е човекът, пред когото се прекланят милиони хора. Цялото това въображение, описание, героите и техните характери, поколенията, великите битки и различните раси, всичко това и още много неща оставят без дъх читателя. „Властелинът на пръстените“, оттам започна моята любов към Толкин. Целият този епос, малките хобити, великите елфи и борбените хора влязоха под кожата ми, а благоговението пред автора става все по-голямо и по-голямо, когато прочета нещо от него за пръв път. „Силмарилион“, „Децата на Хурин“, „Хобит“ и още много текстове, написани от Толкин, си остават велики и всеки ден трупат хиляди нови почитатели. Самият Дж. Р. Р. Толкин е толкова интересен, колкото и книгите му. Създаването на фентъзи езици, тяхната граматика, цялото това въображение, посттравматичния стрес от война и интересните случки от живота му са описани страхотно от Хъмфри Карпентър в книгата „Дж.Р. Р. Толкин. Биография“. Спирам да пиша за бащата на фентъзи жанра и неговите „деца“, защото ще се отплесна твърде много.

Целият този епос, малките хобити, великите елфи и борбените хора влязоха под кожата ми, а благоговението пред Толкин става все по-голямо и по-голямо, когато прочета нещо от него за пръв път

39580848510_3d1cd10a33_h.0

Нека споделя нещо и за нашумелия епос „Песен за огън и лед“. (Джордж Мартин, ако четеш това, моля те, допиши последните книги!) Признавам си, бях с много особено мнение за цялата поредица. Всичките тези кръвосмешения не бяха изобщо в мой стил. По ирония на съдбата, трябваше да взема „Огън и кръв“ по работа. Започнах да чета с неприязън, но колкото повече четях, все повече ми харесваше. Джордж Мартин има много интересен стил на писане. Сякаш самият той е присъствал на събитията между Таргариен. Веднага след тази хроника започнах и първата книга от поредицата „Игра на тронове“. Веднага ме плени. Толкова ми хареса стила на повествованието, останах изумена колко различни са героите и техните характери от телевизионния сериал. Е, да… не ми допадат особено кръвосмешенията и сцените „18+“, но ако се абстрахираш от едно, две неща, ще спечелиш цял нов интересен свят. (Не е ли така и в живота?)

Спокойно, привършвам вече. Само искам да спомена за една нова вселена, която открих наскоро. Тя е забавна, иронична, саркастична, комична и много откачена. Мисля, че не е трудно да се досетите коя е, пък и от кого е създадена. Да, познахте – „Светът на диска“ на Тери Пратчет. Този велик ироничен автор. Съвсем случайно се загледах в схемата „Как да четем Тери Пратчет“ и склонността ми към списъци и изпълняването на задачи се обади в мен и взех първата книга „Цветът на магията“. Веднага след това си купих „Фантастична светлина“, последва „Магизточник“ и вече гордо мога да заявя, че почти привършвам първата графа от списъка.

Това е забавна, иронична, саркастична, комична и много откачена вселена – това е Вселената на Диска

6312226-3x2-940x627

Няма да споменавам и описвам великите светове на Реймънд Фийст, Робърт Джордан, Брандън Сандърсен, Джо Арбъркромби и много други, защото моето „повествование“ ще стане твърде дълго. На края искам само да кажа, че понякога е нужно да забравим предразсъдъците си, да спрем да твърдим как някои книги са детски за нас и да позволим на авторите да ни разкрият нови светове, пълни с герои и магии.

Споделено от Вяра Недкова
Авторът е книжар в пловдивския Хеликон Център

Прочетете още

Memo

Мемоарите – майсторски жанр с милионни продажби

Известните повдигат завесата и това се харесва на аудиторията Биографиите и мемоарите заемат все повече място …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...