Всички сме запазили спомени от книгите, които четяхме и споделяхме като деца. Големи приятелски великани, медолюбиви мечки, гладни гъсеници, железни мъже: тези фигури населяват ярките въображаеми пейзажи от нашите детства. Всеки си спомня книгата, която го е накарала да се смее и плаче, тази, към която се обръщат отново и отново. Подобно на тотемите ние ги предаваме на собствените си деца, всяка книга е заклинание сама по себе си.
Всяка една книга тук може да бъде толкова важна за дете от новото поколение, колкото е била важна и за някого от по-старото.
1. „Алиса в страната на чудесата“ и „Алиса в огледалния свят“ са изключителни книги, написани от математика Чарлз Доджсън под псевдонима му Луис Карол през 19 век. Той използва логика, хумор и изобретателна фантазия, като създава най-мощните и необичайни произведения в детската литература. Всеки ще е доволен да бъде отвлечен в това „омагьосване“.
2. Поредицата от книги „Хрониките на Нарния“ от Клайв Стейпълс Луис, писана в средата на 20-ти век.
Най-добрите детски книги могат да променят вселената около тях. Всеки може да си спомни първата си среща с Нарния и след това да се опита да влезе през гърба на дрешника в примамливия друг свят. Гениалният удар на Луис, разбира се, кара животните да говорят и вкарва децата в рицарски приключения.
3. „Книга за джунглата“ от Ридиард Киплинг, писана през 1894 година.
Огледан от вълци, Маугли трябва да се изправи пред ужасния тигър с помоща на Балу, „сънна кафява мечка“ и Багира, пантера. Изпълнени с приключения, историите веднага се превърнахав хит, а поведението на животните е парадоксално човешко. Тяхната дивота е проникнала дълбоко във въображението на читателите.
4. „Артемис Фоул“ от Оуън Колфър, писана през 2001 година.
Чудесна и умна книга, която преобръща детската представа за литература. Нейният герой Артемис Фоул е 12-годишно момче, което е криминален майстор. Съдържанието е от герои, като клептоман, красиво джудже и кентавър, наречен Фоли. Това е една красива наслада.
5.“Приказка за Зайчето Питър“ от Беатрикс Потър, писана през 1902 година.
Кой не може да не заобича тази хитро написана приказка за палав заек? Потър си взаимодейства безпроблемно с нейните наблюдателни проучвания на флората и фауната, за да създаде фона на тази чудесна поредица.
*Преводът е на Тереса Светославова от Хеликон-Витоша по материали от www.independent.co.uk