Начало / Интервюта / Албена Тонкин: Можем да си помогнем, ако се научим да казваме „не“

Албена Тонкин: Можем да си помогнем, ако се научим да казваме „не“

Тя е Бени от „Здравей“ и има хиляди последователи, които с нейния сайт си изграждат положителни навици и следват здравословен начин на живот. Наскоро Албена Тонкин издаде книга за нещо по-различно от усмивките, с които сме свикнали да я виждаме. „Как съхраних себе си“ е заглавието, бързо превзело класациите на „Хеликон“, заради искреността на авторката по проблеми, засягащи всеки човек на XXI в. – бърнаут, панически атаки, работохолизъм и депресия. Поканихме я да ни разкаже как е преодоляла всичко това.

beni-zdravei

– Защо един позитивен човек като теб реши да пише за толкова тежки теми?

– Виждам, че точно позитивните хора, тези, които крият емоциите си и не ги излагат на показ, точно те са най-предразположени към бърнаут и депресия, защото се раздават за другите, искат всичко да е позитивно и красиво, но не мислят за себе си. Реално аз съм била в тези състояния дълги години, просто ми отне много време да осъзная какво са и вече да ги споделя с читателите.

– Какви са симптомите на подобни състояния, обикновено ги бъркаме с преумора, с лошо настроение…

– Състоянията на бърнаут, които показват, че човек се е претоварил, при различните хора се проявяват по различен начин. При мен беше много голяма умора, свързана с изтръпване на ръцете, на езика, загуба на говора за определено време. Едни припадат, други изпадат в депресия, нищо не им се прави, не виждат смисъл в нищо, буквално не им се става сутрин…това са първите симптоми, които показват, че нещо не е наред и е добре им обърнем внимание…

– Може ли сами да си помогнем, не трябва ли да се обърнем към лекар?

– При първите симптоми съм абсолютно сигурна, че можем сами да си помогнем, но трябва да осъзнем, че имаме проблем и да си преразгледаме всекидневието. За повечето хора това е трудно. Ако не се справят, тогава могат да се обърнат към психоаналитик, психотерапевт, тези състояния не са за психиатър. Хубаво е да се види нечий страничен поглед, освен на тези специалисти, дори на някой близък човек, и да обърнем внимание на работата си, на перфекционизма, който мнозина имат и той ги довежда до описаните от мен състояния…

– Кое за теб беше най-трудното при измъкването от тях, вероятно не става просто с релаксиране?

– Да рекласираш впрочем се оказа много трудно, защото всички сме свикнали изобщо да не почиваме, да живеем „на макс“, ежедневието ни е натоварено и става все по-забързано. Да казваш „не“ е една от първите стъпки, за да започнеш промяна. Това на ниво бърнаут и депресия. Когато стигнеш още по-далеч, виждаш, че отдавна е трябвало да направиш тази стъпка. „Не“ – то е трудно в началото, защото трябва да го кажеш на близки хора и на „важни“ за теб неща.

217567_b– Сега имаш ли рецепта за постигане на душевно равновесие, или е борба, която продължава?

– Вече не е борба и се чувствам добре. Минах през много перипетии, наложи ми се да изключа доста хора от обкръжението си, включително от семейството, изцяло да си преправя начина на работа и три дни от седмицата задължително да си почивам, независимо какво имам да върша, защото без тези три дни знам, че пак ще вляза в омагьосания кръг и пак ще започна да работя нон стоп. В книгата пиша за т.нар „червени флагчета“ – всеки може да си ги слага, отбелязвайки състоянията, в които изпада, и нещата, които прави, когато е претоварен. Червеното флагче означава да проумееш, че в такива случаи трябва да отстъпиш няколко крачки назад.

– Какво мислиш за това, че хората се хвърлят да търсят книги за своите кризи или се доверяват на мнения в социалните мрежи?

– Хубаво е човек да се интересува, когато усети че има проблем, но от прекалено много четене и информиране „какво ми е“, накрая ще „психяса“ съвсем. Ако действително не може да се справи, по-добре да потърси лекарска помощ. Факт е, че подобни състояния се проявяват предимно при интелигентни хора, при амбициозните, при перфекционистите най-вече, също при майките, въобще, при хора, съсредоточени в кариерата или семейството.

– Като стана дума за семейство, как реагира на проблемите, за които пишеш, твоят съпруг Юли Тонкин?

– Аз съм му много благодарна, защото той не беше в ролата на патерица, а ми даде реална подкрепа и даже да не ме разбираше, се опитваше. Когато започнах лечение, моят съпруг винаги идваше с мен, говорехме заедно, беше до мен. Описала съм това в книгата, затова мисля, че тя е полезна и за близки на страдащите от бърнаут, панически атаки и депресия… важно е те да знаят през какво преминава човекът до тях, без да му пречат. Защото много роднини в опита си да помогнат, пречат и натоварват изключително много.

– Мислиш ли, че тези проблеми са по-характерни за жените или няма значение от пола?IMG-20190312-WA0002

– Наблюдавам, че се случва повече при жените. Защото на нас малко ни е вроден мултитаскинга – да вършим няколко неща едновремено, и преди вярвах, че това е нещо хубаво, но всъщност не е. Предразположени сме, тъй като искаме да поемем грижите за мъжа, за семейството, на работа, за всичко. Но след като написах книгата, контактувам с доста мъже и виждам, че и при тях има подобни състояния, но или са по-леки, отколкото при жените, или се случват по-рядко, или самите мъже ги премълчават.

– А кои са твои учители по личностно развитие, черпиш ли знание от книгите им?

– Няма да цитирам имена, защото честно казано, не чета толкова литература за личностно развитие, имам подръка съпруга си и черпя информация наготово (смее се). В процеса на четене осъзнавам и преживявам много неща, после забравям книгата. Той обаче знае как да извлече необходимото знание и да го приложи. От хората около мен един от най-големите ми вдъхновители е моята майка, изключително силна жена, от която съм научила много, другият, разбира се, е съпругът ми, и най-вече аз съм си собственият вдъхновител, защото се стремя да се развивам, опознавам, и да живея един по-щастлив живот.

Разговора води: Людмила Еленкова

Прочетете още

Ant

Антонина Дуриданова: Дълголетието е въпрос на баланс

Говорим за новата книга на една младолика и борбена жена Антонина Дуриданова е дългогодишен федерален …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...