Начало / Интервюта / Внукът на Николай Носов: Човек с такъв талант не може да бъде дете

Внукът на Николай Носов: Човек с такъв талант не може да бъде дете

През ноември 2018 г. създателят на Незнайко – Николай Носов, щеше да навърши 110 години, а неговият  герой през пролетта също чукна своеобразен юбилей – 65. И тъй като всяко детство носи белега на вечност, в московския Музей по история на руската литература, почетоха писателя с изложба. Снимки от семейния архив  предостави неговия внук, журналистът Игор Носов, който разказа и любопитни спомени за именития си дядо пред сайта „Год литературы„. 

igor_nosov_min

-Игор Петрович, да ви припомним картина от вашето детство: вие сте на гости на баба и дядо, Николай Носов пише на бюрото си, а внукът си играе отдолу…

Това не си го спомням. Ако дядо работеше, мен ме пращаха в другата стая и ме молеха да не преча. Но ако беше свободен, заедно седяхме и четяхме, или си играехме. На неговите 60 години той пълзеше заедно с мен по килима, строяхме някакви неща на леглото или на дивана, правихме от столове космически кораби, шкафът се превръщаше в пещера, в която аз се криех. Когато пораснах, дядо ми даваше ловната си пушка, аз седях „в засада“, а той се преструваше на мечок, който „броди“ в гората. Апартаментът им с баба беше малък, но неговите фантазии – безкрайни.

-Искате да кажете, че той си оставаше дете.

– Не. Човек с такъв талант не може да бъде дете, децата не пишат велики книги и не снимат велики филми. А „дете по душа“, за мен това са само красиви думи. Дядо беше човек силен и сериозен, но можеше също да бъде интересен и на децата, и на техните родители. 

Nikolay-Nosov-s-vnukom

-Кой е прототип на Незнайко? Вашият баща?

– Баща ми през цялото време е бил пред очите на дядо. Струва ми се, че дори самият той да не е изцяло прототип на персонажа, поне характерът му е «прототип» на характера на Незнайко. По разказите на баба, татко е бил също такъв непослушен, любопитен, често нарушавал правилата. Но дете, което опознава света, винаги прави грешки и в резултат получава… цицини по главата. От собствените си грешки се учат повечето хора. Такъв Незнайко е бил и баща ми – обикновено хлапе, което иска да узнае всичко.

-И също като Незнайко е носил шапка? 54161_b

Не, шапки обичаше дядо ми. Той имаше няколко – красиви, елегантни филцови шапки. В облеклото си предпочиташе класическия стил: костюми, ризи с копчета за ръкавели, вратовръзки, дълги палта и шлифери. А шапки носеше и за да прикрие плешивостта си.

-Прието е да се смята, че в живота сатириците са сурови и мрачни хора…

-А детските писатели тогава трябва да бъдат по детски неразвити и глупави, така ли? Не, дядо беше човек жизнерадостен, смееше се тогава, когато се смееха и другите, но щом трябва, ставаше заядлив и педантичен. Четеше не само Гогол и Толстой, и не само за удоволствие. Когато работеше над книгата „Дневникът на Коля Синицин“, изучаваше учебник по пчеларство. Той още се пази в дома ни с неговите записки в полетата. Преди да напише „Незнайко на луната“ четеше Циолковски и Жуковски, даже учебници по физика. Аз помня, че на бюрото си винаги държеше речници. Чувал съм коментари от физици и инженери, че това се усеща в книгите му. „Незнайко на луната“ и досега предизвиква спорове. Едва ли щеше да ги има, ако беше написал някаква лишена от смисъл фантазия.

-Вие съхранявате архива на Носов и  предоставихте за изложбата бюрото на дядо си, фотоапаратът, пишешата му машина, фрагменти от ръкописиИма ли в архива му нещо важно, неиздадено, незавършено?

-Всичко, което Николай Николаевич е планирал да издаде, той е издал, всичко е довел до край. Не беше в характера му да не довършва нещата си, дядо ми ценеше своя труд. Останали са само някакви незначителни бележки. Той е написал около трийсетина разказа, няколко повести, сценарии, пиеси. За 70 години, това според мен, никак не е малко.

Nikolay-Nosov-s-vnukom-Igorem

-Не ви ли се струва, че «Приключенията на Незнайко» е добра основа за по-голяма серия книги. Даже има и кой да я продължи…

-Съгласен съм, но не се опитвайте да ме уговаряте (усмихва се). Да, аз написах «Новите приключения на Незнайко», повече от това не бих могъл. За целта е необходимо човек да притежава трудолюбието на дядо ми.

Превод от руски: Цанка Ангелова, „Хеликон-Бургас“

Прочетете още

03

И малкият може да е герой – истории с хамстер за храбри деца

Приключенията на Били се четат с усмивка Хамстера Били търси нови приятелчета сред българските деца …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...