Думите са на Харуки Мураками, но ги откриваме този път не в негов роман
Писателят се изправи пред публика в Ню Йорк
69-годишният автор на „Норвежка гора“ и още много заглавия се среща с читатели относително рядко, но сега се включи в събитие, организирано от списание „Ню Йоркър“, разказвайки за творческите си импулси…
„Когато става нещо лошо около нас – споделя роденият в Киото Мураками, – просто пиша. Така се противопоставям примерно на терористични нападения или природни катастрофи.“
И дава за пример земетресението в Кобе – след като през 1995 г. близо 6500 души губят живота си, а градът е сринат, Харуки Мураками наистина сяда и пише… Ражда се сборник с разкази.
„Като създавам добра история, това се превръща в начин да се разберем един друг“, добавя писателят.
„Романите ми имат таен език и така можем да контактуваме помежду си с моите читатели“ – и това звучи вълнуващо, като го чуваме от устата на Мураками!
И в последната му книга има отпечатък от нещастие
„Смъртта на коменданта“ (Kishidancho Goroshi) води към земетресението, цунамито и аварията в ядрената електроцентрала Фукушима.
„Това, на което сме способни, е да направим нещо един за друг“, коментира още книгите си писателят.
Между другото, Мураками помоли лично името му да бъде заличено от списъка с кандидати за алтернативния Нобел, който възникна, след като стана ясно, че награда за литература тази година няма да се връчва.
А наскоро у нас се появи „Изчезването на слона“
Включва 17 разказа за Япония и други, алтернативни светове. И всеки от тях е малко потвърждение на казаното от него… Почувстваме ли около себе си зло, да разтворим книга. Така ще устоим!
Вдъхновение от Мураками потърси и Краси Проданов