Кристина Цонева
На 25 юни 1903 г. в Индия (по това време колония на Великобритания) е роден един от най-талантливите писатели и журналисти на XX век – Джордж Оруел.
Книги като „1984“, „Фермата на животните“, „Пасторската дъщеря“, есетата му, сред които „Да застреляш слон“, дават неизчерпаема храна за размисъл за света, в който живеем, и човешката природа.
Образът на Големият брат, който той създава в „1984“, днес ни наблюдава от всяка страна. В най-известната си книга Оруел описва един антиутопичен свят, в който истината отдавна не съществува, умело прикривана от правителството, в който състояния като любов и приятелство са непознати, в който хората са роботизирано вглъбени в ежедневието си, без да си задават въпроси, без да се интересуват от състоянието на света, от култура и дори от ближните си. Свят, в който на всяка крачка наблюдават камери и окото на Големия брат вижда всичко. Дали това не напомня отчасти днешния свят?
Джордж Оруел е също уважаван журналист към БиБиСи, литературен критик, поет, политически активист, опониращ на тоталитарния режим.
Припомняме ви най-значимите цитати от неговото творчество:
„Свобода е свободата да кажеш, че две и две прави четири. Приеме ли се това за дадено, оттук следва всичко останало.“
„Ако спазваш малките правила, можеш на нарушаваш големите.“
„Който контролира миналото, контролира бъдещето; който контролира настоящето, контролира миналото.“
„Нуждаете се от образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице – това е вечно.“
„Властта не е средство. Тя е цел. Създават диктатурата не за да защитава революцията; извършват революция, за да установят диктатура. Целта на репресията е репресия. Целта на мъчението е мъчение. Целта на властта е власт.“
„Към какви възгледи се придържат масите и към какви не – няма значение. На тях може да им се предостави интелектуална свобода, защото те нямат интелект.“
„Най-хубавите книги ти казват това, което ти самият вече знаеш.“
„Абсолютно бялото и абсолютно черното изглеждат като някакъв дефект на зрението.“
„В нашето общество тези, които са по-добре осведомени за случващото се, най-малко могат да видят света такъв, какъвто е. Общо взето, колкото повече разбиране има, толкова по-силни са илюзиите. Колкото едно нещо изглежда по-умно, по-лишено от смисъл е то.“
„Войната е начин да се разбият на парчета, да се разтворят в стратосферата или да се потопят в морските дълбини материали, които биха могли да подобрят живота на народа и с това да го направят по-разумен.“
„Патриотизмът по своята природа не е агресивен нито във военен, нито в културен смисъл. Национализмът е неделима част от стремежа към власт.“
„Хората могат да са щастливи само ако не поставят щастието като цел на живота си.“