Начало / България / In Memoriam на Стивън Хокинг: „Каква ли би била Вселената, ако не беше дом на хората, които обичаме!“

In Memoriam на Стивън Хокинг: „Каква ли би била Вселената, ако не беше дом на хората, които обичаме!“

Yuri Milner And Stephen Hawking host press conference to announce Breakthrough Starshot, a new space exploration initiative, at One World Observatory on April 12, 2016 in New York City.

Кристина ЦОНЕВА

Какви са характеристиките на един невероятен човек? Един от най-гениалните умове в съвремената физика? Лукасов професор по математика в Кеймбриджкия университет? Човек, постигнал повече от много преди и след себе си, въпреки, че е диагностициран с Амиотрофична латерална склероза, едва 22-годишен? Баща, приятел, любим…

Тази сутрин, 03/14, (както сигурно вече сте прочели) си отиде от този свят брилянтният ум на космологията и квантовата механика – Стивън Хокинг.

Целият живот на учения е наситен с (не)вероятности още от раждането му на 8 януари 1942 г. – точно 300 години след смъртта на Галилео Галилей, бащата на съвременната физика и съвременната наука. Хокинг иска да учи математика, но записва физика в университета „Оксфорд“ и докато кара магистратура в „Кеймбридж“, бива диагностициран с АЛС.

Това не му попречва да продължи, меко казано, да се развива. Веднага получава докторска степен по приложна математика и теоретична физика и става един от най-младите членове на Английското Кралско общество, Командор на Ордена на Британската империя и пр. Става Лукасов професор по математика в Кеймбриджкия университет – длъжност, заемана и от Исак Нютон. Приносът на Хокинг с сферата на космологията, квантовата механика и струнната теория е невероятен. Доказва т.нар. явление „лъчение на Хокинг“ – първото, за чието описание се комбинират законите на гравитацията, квантовата механика и термодинамиката.

Автор е на 15 книги, 5 от които в съавторство с дъщеря си Луси Хокинг, като почти всички са преведени на български език. Най-популярната от тях е „Кратка история на времето“, която по-късно се сдобива със съкратено и обновено издание от самия Хокинг и Ленард Млодинов – „По-кратка история на времето“.

indexИ щом целия му живот, още от рождената дата, е белязан от (не)вероятности, беше някак правилно и краят да бъде на друга такава дата. Днес, 14 март, е рождената дата на един от най-известните и гениални учени на всички времена и, разбира се, автор на Общата теория на относителността (ОТО), на която неведнъж стъпва Хокинг – Алберт Айнщайн (Честит рожден ден!).

И ако това не е достатъчно, днес също е официалният ден на числото Пи. Пи е математическа константа, която представя отношението между дължината на дадена окръжност и нейния диаметър, използва се в математиката, физиката и техниката. А 14 март е избран за ден на Пи, тъй като по американския стил на календарно записване, датата изглежда така – 3/14, а това е началото на числото Пи – 3,14…

Каква е вероятността животът на Стивън Хокинг да бъде белязан от тези дати, би могъл да ви определи всеки познаващ Теорията на вероятностите, при положение, че годината се състои от 365 дни. А може би тук Айнщайн би казал прословутия си цитат: „Бог не играе на зарове“.

Както гласеше един от коментарите: „Стоим върху раменете на гиганти, вече с един по-малко“.

 

Прочетете още

Stephen-Hawkings-motorized-wheelchair-is-up-for-auction

Количката на Хокинг и куп вещи на Нютън, Дарвин и Айнщайн отиват на онлайн търг

През 2009 г. един от най-популярните учени на съвремието ни – Стивън Хокинг организира специално …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...