Начало / Интервюта / За разлика от Бог, който е единен, библиотеката е винаги множествена

За разлика от Бог, който е единен, библиотеката е винаги множествена

 Николай Петков, освен че служи на хората в местната църква в Дивдядово (близо до Шумен), се е посветил и на литературата. Той нарича себе си селски поп, но пише проза на европейска висота. Пълна с исторически аналогии и познание, което едновременно впечатлява с дълбочина и хитроумно съвпада с опита ни в днешния ден. „Борхес и другите – там“ е третата книга на автора.

otec_nikolay

Отец Николай, ерудитско и дистанцирано звучи заглавието, каква е целта на това тире в него?

Тирето в заглавието е като права, която разделя пространството на две равнини. Подобно е на мост, който дели бреговете, но едновременно с това ги и свърза… с две думи, тирето е светът между „тук“ и „там“. Друг е въпросът дали този свят е празен, дали е изпълнен с вакуум, или подобно на въздуха, който дишаме, е механична смес на кислород, азот и серни изпарения.

Може ли един атеист да се заинтересува от духовния живот чрез вашия роман?

Мисля, че да. За атеиста също е особено важно да знае що за реалност е „тиренцето“ между „тук“ и „там“. Може би, ако прибърза с лесния отговор – „вятър работа“, ще изникне ей така, от нищото, и контравъпросът: „Ако всичко е вятър работа, какво е вятърът?“ Така че, след подобна каскада от блиц-въпроси и блиц-отговори, не е невъзможно атеистът също да се превърне в един от героите в моята книга… а оттам до църквата в Дивдядово пътят не е чак толкова дълъг.

205077_b

Тома Неверни ли да търсим в главния герой – свещеник или интелект, подложил вярата си на съмнение?

Интелект, вяра… може би е полезно човек да хвърля поглед зад гърба си към Августин. Вероятно затова и героят се казва „Тома“. Безверен в българската  традиция, в друга – той е Увереният Тома, стигнал чрез и заради вярата си до Индия или да края на Донякъде. Иначе „Тома, наречен Близнак“ е важен, знаков герой; както за Свещеното Писание, така и за моя роман. Най-малкото, защото и в двата текста не става съвсем ясно защо е наречен „близнак“ и на кого точно е близнак. Ето защо чрез неговото апостолско име съм се опитал да търся алюзия с възможни и невъзможни родства по избор. Затова и моят отец Тома до края на повествовението не спира да търси нещо свое, едноутробно, да пита – и то неистово: „А кой е моят ближен?“. Точно по тази причина слага пръстите си където трябва и където не трябва, за да може владиката му да намери повод да го прати на другия край на Земята, в Индия. Но историите на отец Тома в Индия са част от друг разказ. Ще се казва „Тук, с Гогол“. Това е книгата-близнак на „Борхес и другите – там“.

180344z

А образът на главната героиня тук свързан ли е с другия – от „Кирил и Хипатия“?
Със сигурност има връзка. Не случайно книгата започва с думите на Борхес „… защото едни и същи разкази се повтарят в един и същи безпорядък“. Още повече, че името на Адел (героинята в „Кирил и Хипатия“ ), прочетено отзад напред, звучи като „Леда“ (героинята в книгата за Борхес).

Защо се лута тя между психиатър и свещеник?

Свещеник и психиатър…. малка закачка със съвременната психоанализа… или опит да видиш двете страни на една и съща монета – душата. Нещо, което би било възможно само ако монетата е във въздуха.

Може ли да се каже, че мултикултурализмът е новият Вавилон, в който живеем?

Разбира се, че думите „Вавилон“ и „блудница“ са ключови към разбирането на тази книга. Както и „библиотека“… А за добро или лошо – за разлика от Бог, Който е винаги единен, библиотеката е винаги множествена. Ако в нея има една-единствена книга, няма да е никаква библиотека… което може да е друг отговор и на първия въпрос: „За какво служи тирето в заглавието?!“

Вашата църква в Дивдядово е близо до Шумен, район с преобладаващо мюсюлманско население. Как работи един православен свещеник в такава среда?

Това ще остане тайна… до следващата ми книга. Която ще разказва и за това…

Разговора води Людмила Еленкова

Прочетете още

462642604_1726779331479466_7363001314688608061_n

Кармен Мишу за българите: „В съвремието ни липсват герои“

Всяко време има своите нрави, допълва тя Романът „Дъжд“ спечели много читатели през тази 2024-а …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...