Попаднах за първи път в Британската библиотека в Лондон малко случайно. Прекарвах си небрежно времето в един квартален пъб, с типичния неделен обяд, полят обилно с тъмна бира, зяпайки мач от Висшата лига и криейки пристрастията си от феновете на „Арсенал“ (играеха с „Манчестър Юнайтед“).
Последвалата разходка ме заведе до един двор със странна форма, а пред мен се извиси тя – Британската библиотека. Привлече ме опашката – десетки хора, семейства, деца, наредени кротко в очакване да влязат и да зърнат „Магна Харта“ и специалната изложба, свързана с прочутия документ.
В онзи момент, признавам, имах само най-бегла представа за това какво точно е Британската библиотека, макар че дори най-беглият поглед – и отвън, и отвътре, показваше величието на тази институция. Естествено, след това се позарових и открих много любопитни подробности за нея в сайта www.timeout.com. Ето ги:
- Библиотеката е дом на над 200 милиона различни документи, ръкописи, книги и експонати.
60 000 000 патента
13 950 000 книги
8 000 000 марки
6 000 000 звукови записи
4 347 505 карти
1 607 885 музикални произведения
824 101 поредици
351 116 ръкописа
260 000 журнала.
Библиотеката също така архивира уеб-домейните .uk, които са събрани на 68 терабайта виртуално пространство и представляват над 2 милиона уебстраници.
Всичко това се съхранява на общо 625 км лавици на 14 етажа – 9 над земята и пет – под земята.
Въпреки това мястото е малко. Построена е още една сграда – в Западен Йоркшир, където се пазят някои литературни реликви, включително Националният британски вестникарски архив. Той съдържа над 60 милиона вестника от три века. Те са пазени в камери с ниско съдържание на кислород. Ако някой потребител все пак поръча някой от тях, специални роботи му доставят търсения вестник.
- В мазето на библиотеката, на 24,5 м под земята (или осеметажна сграда, но надолу) се намират посещения със строго контролирана среда. Там се пазят милионите книги, ръкописи, карти, пощенски картички, рисунки, аудиозаписи и снимки. Най-ценните публикации са пазени в специални камери, които ги предпазват от времето и евентуален пожар.
- Необходими си около 80 000 години за един човек, ако иска да чете по пет различни експоната от библиотеката.
- В Кралската кула на библиотеката се съхранява колекцията от книги на Крал Джордж Това са 65 000 тома печатни книги и над19 000 памфлета. В нея се намират и някои от най-забележителните писани творби от периода на Просвещението.
Книгите тук са толкова редки и ценни, че са пазени със специален слой UV филтър.
За съжаление, но и разбираемо, те не са достъпни за обикновените хора като нас. Сред ценностите там е копие от първото издание на Библията на Гутенберг, първо издание на „Кентърбърийски разкази“ от Джефри Чосър с илюстрации и др.
- Едни от най-ценните ръкописи се пазят в Галерията Сър Джон Ритбалт. Там са някои от най-важните в историята на човечеството ръкописи, религиозни текстове и исторически документи.
Куратори и служители от библиотеката обаче постоянно местят ръкописите. Може в един момент да преглеждате ръкописа на „Мис Далоуей“ от Вирджиния Улф, а в следващия момент там да са записките на Джойс за „Одисей“.
- Друго съкровище е запис на речта на Нелсън Мандела по време на процеса срещу него, или пък първият брой на в. „Таймс“.
- Най-старото съкровище е оракулска кост от Древен Китай, датираща от преди 3000 години.
- Читалните са използвани от почти 16 000 студенти, учени и обикновени читатели всеки ден.
- За строежа на сградата са използвани 10 милиона тухли и 180 000 тона бетон.
- Библиотеката притежава и прекрасни произведения на изкуството.
- Сградата всъщност е само на 18 години. Преди това всичко се е съхранявало в Британския музей.
- Когато построяват сградата – тя е най-големият строеж във Великобритания за ХХ век.