Пет цитата, които вдъхновиха Краси Проданов
На изкуството да четеш са се посветили много светли умове. Така че нормално е сентенциите, в които главен герой са книгите, да са безброй. Ето само няколко от тях – плюс любопитни редове за техните създатели.
Книгите са за хората това, което са крилете за птиците
Джон Ръскин, чиито са тези думи, е изтъкнат английски изкуствовед, а заедно с това поет и учен. Ценностната му система сякаш е съставена от сентенции – за истината и живота, за дърветата и хората. Също за книгите.
Цветята и книгите са необходими всеки ден за много хора така, както хляба
Казва го Оноре дьо Балзак, който е един от създателите на романа, какъвто го познаваме и днес. Знаете ли, че той описва в творбите си около 2000 героя, а работният му ден продължавал между 15 и 17 часа. Даа, писането иска жертви!
Четенето на хубава книга е постоянен диалог, при който книгата се обръща към нас, а душата ни й отговаря
Написано е от Емил Соломон Вилхелм Херцог, който всъщност познаваме под името Андре Мороа. Избрал новата си фамилия по името на малко френско селце, чието звучене пленило писателя.
Дом без книги е като тяло без душа
Думите на Юлиус Зейер са в тон с романтичната му нагласа към света. Чехът е смятан за представител на новоромантичната вълна в изкуството, а сам пише проза, пиеси и поезия.
Можеш да познаеш човека според книгите, които чете
Сър Хърбърт Луис Самуел е от онова високообразовано поколение политици, което с еднаква лекота пишело книги и създавало основите на британската политика. Завършил е в Оксфорд и на два пъти бил министър на вътрешните работи на Обединеното кралство.
И накрая всъщност ще добавим и шести цитат – този от заглавието… Думите в него са казани от Еразъм Ротердамски. Сам той събира и коментира знаменити цитати на античните умове. Ето че и казаното от него вече е предмет на обожание.
Значи навсякъде съм си у дома – с раница, пълна с книги…