Начало / Критика / Малкият свят на големите хора

Малкият свят на големите хора

Александра АЛЕКСАНДРОВА, Хеликон Витоша

200693zВ много легенди и народни вярвания ябълката е плод със специално значение. Далеч преди  Библията да я превърне в символ на изкушението и първородния грях, хората са я свързвали с любовта, плодородието и безсмъртието.

В множество фолклорни мотиви от различни краища на света да получиш ябълка е любовен знак – девойката подхвърля ябълка на онзи, който й е на сърце, а ако младежът също й подари ябълка, те са сгодени. Богините даряват най-смелите герои с ябълка, а какво по-хубаво и чудно от това да получиш подарък от самото небе? Да се спусне отгоре необяснима милост, да те възнагради за всички горчилки със сладък плод в най-неочакван момент и по начин, който не си и сънувал. Да получиш знак, че някой те обича и още по-важното – че някой ще те запомни. И тъкмо когато мислиш, че всичко вече е стигнало свършека си, да те споходи една мяра любов от  небесата, сякаш животът иска да ти припомни: „Аз съм тук! Аз съм тук! Аз вечно ще се връщам на тази земя!”

Романът на Нарине Абгарян е наситен с ярки цветове, каквито можеш да видиш само високо в планината. Точно там, на високото, се крие малкото село Маран, чийто живот се крепи на шепа старци, оцелели след войни, земетресение и глад, продължили години и белязали с мъка всеки дом. Тези последни мохикани устояват на времето, залисани в грижа един за друг, може би и точно благодарение на това, като малък задружен мравуняк.

„Три ябълки паднаха от небето” много прилича на приказка. Но ако в книгата се случват чудеса, то това са обратите на самата съдба, която следва своя воля и логика, различна от човешката. В нея липсват фантастични същества, но има приказно красиви, искрени и нежни картини. Има ясни нощи, дълбоки като океан, и камъни, които от старост са се просмукали с хлад и човешка памет. Има пътища, чиито краища се губят някъде в небитието като нишки, свързващи земята и небето. Там, прибрани  в тъмни кътове, са крехките скъпи отпечатъци на отминалата младост и надежда. Неразривно вградени в ежедневието на маранци са спомените им за изгубени през годините старци и дечица, родители и братя, за чието човешко любимо присъствие скоро няма да има живи свидетели.

Сенките от миналото участват в този жизнен кръговрат толкова колоритно и осезаемо, колкото живите герои. Но за да не дотежи от меланхолия, историята носи усещане за лъчезарност и уют, все едно си се докоснал до късче от изгубен рай. Това усещане се допълва от особената чистота, която героите в романа притежават. Те са толкова непресторени, мъдри и добродетелни, че се доближават до първообраза на библейския човек – тогава, когато още е бил близо до Бога и честит с невинността си.

Книгата на Нарние Абгарян е приказка за поуките, издълбани в сърцето. За любовта, която е била и ще бъде, докато свят светува, защото:

„…Светът е малък, а ние сме големи, макар и от глупост цял живот да смятаме, че е обратното…”

 

Прочетете още

DSC05267 (1)

Доц. д-р Петър Голийски: Написах нещо, което е в кръвта на всяко българско дете

Едно живо и умно интервю с интересен събеседник Той е Петър Голийски – доцент в секция „Арменистика и кавказология“, …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...