Начало / Читатели / Читателски дневник: Любимите 10 книги на Дженифър Игън

Читателски дневник: Любимите 10 книги на Дженифър Игън

800px-Jennifer_Egan_Occupy_Wall_Street_2011_ShankboneОт скоро на българския книжен пазар е „Изумруденият град“ от американската писателка Дженифър Игън. Това е сборник разкази, с които тя дебютира на литературната сцена през 1995 г.

Игън е поредният гост в рубриката на www.lira.bg „Читателски дневник“. Любимите 10 книги на автора на световно известната „Жестокото присъствие на времето“ са включени в книгата „The Top Ten: Writers Pick Their Favorite Books“ от Джей Педер Зейн.

„Златната тетрадка“ от Дорис Лесинг

В този епичен експеримент на изчерпателен реализъм Лесинг прави дисекция на модерната женственост. Романът предпоставя темите на женското движение и се превръща в основен феминистки текст.

„The Transit of Venus“ от Шърли Хазард

Както планетите се движат в простора, така ме преследва този роман. Бляскаво написана история за две сестри, които напускат Австралия през 50-те години на миналия век и започват нов живот в Англия.

„The House of Mirth“ от Едит Уортън

Роман за старомодното общество на Ню Йорк, богатство, капаните на брака и истинска любов.

„Good Morning, Midnight“ от Джийн Райс

Една книга, пример за това колко гениално може да се пише за алкохола. Ако Вирджиния Уулф е настоявала, че всеки трябва да има собствена стая, за да пише, то героят на този роман – Саша Дженсън вярва, че всеки има нужда от място, в което да се скрие, „от вълците навън“.

„Мидълмарч“ от Джордж Елиът

Романът изследва ограниченията, които обществото слага на жените. Това повече е портрет на една дама, отколкото ревизия на селския живот в Англия. Елиът използва интелигентния си стил за, за да създаде морални устои, а не вражди.

„Невидимият човек“ от Ралф Елисън

Модернистичен роман разказва за странните и често сюрреалистични приключения на неназован разказвач, тъмнокож човек, чиято личност се оказва забъркана в расовите конфликти в Америка.

„Tristram Shandy“ от Лорънс Стърн

Забавна книга, която ни връща към класики като „Дон Кихот“ и „Одисей“.

„Underworld“ от Дон ДеЛило

„Жерминал“ от Емил Зола

Зола използва невероятния си рафиниран и леко грапав  стил, за да опише сриващи се животи, изтощени от работа и бедност хора.

„Дон Жуан“ от Лорд Байрон

Бейрън е джентълмен, любител на жените, нежен, освобождаващ. Той вкарва много живот в прочита си на тази поема от XVII век. Поетът успява да трансформира най-големия шедьовър на живота на испанеца в изкуство.

Прочетете още

48926456_2000025810084981_8829826485624766464_n

Да четеш хубави книги е като да говориш с най-достопочтените хора

Шест любопитни мисли, които ни предизвикват да се усмихнем, а после и да разтворим книга Някои от …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...