Начало / Автори / Да си спомним за Стилиян Чилингиров

Да си спомним за Стилиян Чилингиров

Стилиян Чилингиров е роден на 26 октомври преди 134 години в Шумен. Наричан е „един от последните възрожденци на ХХ век”. Умира в София през 1962 г. забравен, с поставено клеймо „писател и общественик от царското време”, а творчеството му е обявено за „посредствено и без значими литературни достижения“, след което е извадено от учебните програми. Той е един от основателите на Съюза на българските писатели и негов председател от 1941 до 1944 г. В същия период е и председател на Върховния читалищен съюз. Ръководил е Народния етнографски музей и за кратко Народната библиотека (1919-1922). Бил е в политиката – през 1911-1913 г. е народен представител в ХV Обикновено народно събрание, секретар е на Прогресивнолибералната партия, която напуска след Междусъюзническата война. През 1917-1918 г. е членувал е Поморавския народо-просветен комитет. Препасвал е масонска престилка в ложа „Зора”. Учил е в родния си град, в Софийския университет, специализирал е „История на литературата“ в Берлин и Лайпциг (1909-1911). Учителствал е в русенското село Мечка,  варненското Султанци, Втора мъжка гимназия в столицата.

Автор е на около 100 заглавия на книги и студии, в най-различни жанрове: стихове, романи, драми, пътеписи, биографии, трудове по етнография, фолклор, читалищно дело и педагогика. Съставител е на различни сборници и антологии. Най-известната му творба е романът „Хляб нащ насущний” – за драмата на еснафското съсловие по времето, когато се рушат патриархалните традиции. Първият опит за сонетен роман в нашата литература е негов – излиза под заглавието „Владо Булатов”.От изследователските му работи се откроява един огромен труд по история на българските читалища. Съставя антологии за деца, читанки и христоматии, сборник в памет на Иван Вазов. Проучва разпространението на Свободното зидарство по българските земи.

Чилингиров, имал надпартийно поведение и отношение към политическите и обществени въпроси. Той е бил против влизането на България в Първата световна война, а когато тази трагична грешка се случва, се бори за по-скорошно излизане от нея.

Като председател на Съюза на българските писатели отказва да дели колегите си по идеологически причини. Известно е неговото застъпничество за арестувания комунистически поет Младен Исаев. Чилингиров се срещна с премиера Богдан Филов, който също е член на писателския съюз, и му казва: „Богдане, ти си министър-председател на страната, въпреки това аз не съм ти подчинен, защото не съм министър в твоя кабинет. Ти обаче си ми подчинен, защото си член на писателския съюз, а аз – негов председател. В това си качество аз ти заявявам, че няма да допусна нито един български писател да пострада за своите убеждения. Писателят, това е съвестта на народа, а тя трябва свободно да бъде изявявана!”.

Книги от Стилиян Чилингиров тук

Прочетете още

Lazarov03

Васил Лазаров: Цариградският медальон е препратка към славното ни историческо минало

Нов роман от автора на „Калоян Боговенчаният“, който прави убедителен скок няколко века напред, от …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...