Начало / България / „Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча“ излиза в колекция „Върхове“

„Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча“ излиза в колекция „Върхове“

„Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча“ е новото попълнение в колекцията „Върхове“ на „Изток-Запад“. Новото издание на книгата на великия Мигел де Сервантес е илюстрирано в стилистиката на цялата поредица, а художникът е Петър Станимиров. Класиката излиза в два тома – първият е вече в книжарниците.

„Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча“ излиза за първи път у нас през 1882 г. Предполага се, че този превод е дело на възрожденския учител и политик Христо Н. Самсаров  и е правен от френски език. По-късно и двата тома на книгата излизат в превод от испански език, като преводач е известният Тодор Петров Нейков, превел на испански „Гераците“ на Елин Пелин, „Жетварят“ на Йордан Йовков и „Под игото“ на Иван Вазов (заедно с Хуан Едуардо Сунига). Нейков е известен и с преводите си от испански на български език на Хосе Ортега-и-Гасет и Мигел де Унамуно. Именно преводът на Нейков е използван за новото издание на книгата. Стиховете пък са преведени от Стоян Бакърджиев.

Световноизвестният романист, драматург и поет Мигел де Сервантес Сааведра е едно от знаковите имена както в испанската, така и в световната литература. Немалка част от биографичните данни за него обаче са спорни и до днес. Смята се, че Сервантес е роден през септември 1547 г. в Алкала де Енарес близо до Мадрид. В семейството на бръснаря хирург Родриго и Леонор де Кортинас – третата дъщеря на разорен благородник, Мигел е четвъртото от седем деца. Макар да няма конкретни доказателства, някои историци предполагат, че испанският класик е учил в Университета на Саламанка. Други са на мнение, че е получил образованието си в йезуитско училище в Кордоба или Севиля, но и това не е напълно сигурно. Влиянието на писателя върху формирането на испанския език обаче е несравнимо – неслучайно е наричан още „езикът на Сервантес“.

Сред интересните факти от неговия живот, достигнали до нас, са участието му в битката при Лепанто на 7 октомври 1571 г. – където получава 3 огнестрелни рани (две в гърдите и една в лявата ръка, която не може да движи до края на живота му); в експедициите до Корфу и Наварино и в боевете, при които османците завладяват Тунис и Ла Голета през 1574 г.; през 1575 г. е пленен от берберски пирати на Барселонския бряг (в себе си е носел препоръчителни писма до крал Филип II) и прекарва цели пет години в плен, опитвайки се неуспешно да избяга четири пъти.

След като през 1580 г. е откупен от родителите си, Мигел де Сервантес се завръща в Мадрид, където започва работа при местен благородник и се отдава на писане. Автор е на множество стихотворения, малка част от които са запазени до днес. През 1584 г. сключва брак с Каталина де Саласар и Паласиос, за чийто чичо се предполага, че е послужил за прототип на любимия на всички Дон Кихот.

Най-известното произведение на Свервантес и утвърдена световна класика, „Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча“, е определяно като първия съвременен европейски роман. Мнозина го сочат като един от еталоните на художествената литература.

Свързани заглавия

Останките на Сервантес най-накрая са открити
Намерен е ковчегът на Мигел де Сервантес

Мигел де Сервантес: Нека този, който е дал, мълчи; да говори този, който е получил

Има напредък в издирването на гроба на Сервантес

Учени започват търсене на останките на Сервантес

Кметството на Мадрид финансира издирването на тленните останки на Сервантес

Археолози търсят костите на Сервантес в Мадрид

„Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча“ тук

Прочетете още

images-1

Петя Дубарова: „Дотука спира моята следа, а имах толкоз много да ви кажа.“

На днешния 25 април през 1962 година в Бургас е родена Петя Дубарова. Да си …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...