Влизаме в есента с тези хубави заглавия, които ще ни съпровождат през целия месец
„Огледалния човек“ е психотрилър, който показва, че както отражението често дава лъжлива представа кой стои насреща, така мотото „децата играят, майките ги наблюдават“ не винаги означава загриженост. Понякога вниманието може да се разсее, или – още по-зле, да се фокусира върху престъпно деяние. Отвлечено преди пет години момиче е намерено мъртво на детска площадка. Оказва се, че през цялото време до смъртта си девойката е била жива и държана в клетка заедно с други момичета, като заложник на сериен убиец, но къде и какво се е случило с нея не е известно. С разследването се заема инспектор Юна Лина, упорита жена, самата тя с достатъчно травми от миналото, които са я превърнали в ченге-перфекционист. Паралелно се намесва друга сюжетна линия, за семейство, рухнало психически, вследствие на преживяна трагедия. Всички тези нишки завързва в една безпощадна и зрелищна история истинското семейство Андорил от Швеция, които всички познаваме като автори на бестселъри под общия псевдоним Ларш Кеплер. Новата им книга е толкова непредсказуема, че читателят, затаил дъх от страх и удоволствие, ще види истинското лице на убиеца чак на финала.
–––––––––––––
„Мълчанието на цвета“ е сборник от две повести и един пътепис за различни места по света, до които е пътувала обичаната авторка на „Три ябълки паднаха от небето“. Както повечето книги на Нарине Абгарян и тази представлява самобитен шарен килим, изтъкан с арменска топлота, душевен колорит и любов към всеки отделен човек. Героите ù отново са много, живеят заедно, в семейства, които се прескачат в кухнята, шумни, щури и добродушни. Един от тях обаче е дете с аутизъм, което трудно говори. То възприема света чрез отделни цветове, а думите в главата му се кодират в музика, със съответстващи цифри и звуци. По този начин авторката изразява индивидуалните характери на хората. Красотата на текста е именно потапянето на читателя в цветовете, които са оценъчни символи на добро и лошо, самота и откритост, честност и подлост, но най-вече сърдечно отношение към живота.
–––––––––––
Поколения са израснали с идеите на канадската терапевтка Лиз Бурбо и нейната школа „Слушай своето тяло“. Тя има три деца, осем внучета и две правнучета, затова от първо лице са наблюденията ù в книгата „Петте най-важни нужди на децата в наши дни“, които подрежда така – уважение, общуване, обич, удоволствие и сигурност. Минавайки през всички етапи на развитието на човека в ерата на Водолея, авторката подробно обяснява характеристиките на този период, в който ще са жизненоважни не толкова изкуственият интелект и технологичен напредък, колкото вътрешната природна интелигентност. Книгата е насочена към възрастните, особено към тези, които са родители. Ако не искат да прекъснат връзката с децата си, те трябва да усвоят норми на поведение в синхрон с младите. Това е необходимо четиво за прехода на всички нас в хора от нов тип – приемащи, с изразени чувства, с емпатия към другия и преработване на уроци от миналото.
––––––––––
Втората книжка от поредицата комикси за Тото носи заглавие на типично негова реплика –„Подарявам ти го, от мен да мине“. Този малък ученик все прави гафове и коментари, с които поваля наред родители, учители и съученици. Неговите пакости са представени като смешни ситуации и въздействащи вицове, и се разиграват на познати за всички деца места – на море и след ваканцията, в класната стая, през междучасието, на улицата, в аптеката, в ресторанта, дори на опера, което е пример как трябва да се държи едно дете на културно събитие. Тото веднага става симпатичен на всеки читател с „бисерите“, които ръси и опитите да хитрува по сладък начин.