„Кои са най-големите предизвикателства и най-важните промени на днешния ден? На какво трябва да обръщаме внимание? На какво да учим децата си?“ Оттук започват размишленията в новата книга на Ювал Харари.
След като „Homo Sapiens“ проследи развитието на човека в миналото, а „Homo Deus“ предложи поглед към възможностите на бъдещето, в “21 Lessons for the 21st Century” или „21 урока за 21 век“, известният израелски историк размишлява върху най-обсъжданите въпроси на нашето време.
„Защо либералната демокрация е в криза? Завръща ли се Бог? Идва ли нова световна война? Какво показва издигането на Доналд Тръмп? Как да се справим със заливащите ни фалшиви новини? Западът, Китай или Арабският свят имат доминираща роля? Дали Европа да държи границите си отворени за имигранти? Може ли национализмът да разреши проблемите с неравенството и климатичните промени? Какво да правим по въпроса с тероризма? Какво да учат младите?
Мнозина от нас трудно могат да си позволят лукса да изследват тези въпроси, защото имаме да вършим по-важни неща: трябва да ходим на работа, да се грижим за семействата си. За съжаление историята не прави изключения. „Ако бъдещето на човечеството се реши в твое отсъствие, защото си твърде зает да си храниш и обличаш – ти и твоите деца няма да избегнете последствията“ – пише авторът.
Макар заглавието да е „21 урока за 21 век“, Харари не претендира да знае всички отговори. Напротив, ученият само предоставя информацията и насърчава читателите сами да я обмислят. „Ако тази книга даде възможност дори само на шепа хора да се присъединят към дебата за бъдещето на нашия вид,“ допълва той, „значи си е свършила работата“.
Превод: Ася Михайлова, „Хеликон-Славейков“