Начало / България / Марк Аврелий: Живото слово на един мъдър римски император

Марк Аврелий: Живото слово на един мъдър римски император

206066_bСлед „Изкуството на войната“ от Сун Дзъ и „Владетелят“ от Николо Макиавели „Хеликон“ издаде в специално джобно издание и класическия трактат „Към себе си“ от Марк Аврелий. Съвсем скоро той ще се появи в още два формата, единият от които с твърди корици.

Понесени от вълната на своето „днес”, удивително е колко малко се сещаме за нашето „вчера”. Улисани в мимолетните си грижи, забравяме, че е достатъчно само да протегнем ръка и цялата благодат на познанието щедро да изпълни мислите ни. Марк Аврелий е един от прекрасните примери как животът, отдаден на хората, продължава отвъд физическата смърт. Затова словото на този голям философ е живо и днес и ни обгръща със смирената си истинност, за да ни възроди и спаси.

„Към себе си” е един удивително жив трактат за истините на нашето битие. Вековете, които ни делят от създаването му, не са намалили с нищо въздействието му върху нас. Всичко, което съвременната наука и философия твърдят, е прозряно още в началото на нашата ера от този човечен и мъдър римски император. Написан просто и разбираемо, това е текст, който всеки ценител на словото е задължително да притежава в библиотеката си. А за младите читатели, които сега навлизат в щедрото море на литературата, е вдъхновяващ пример колко много човещина и познание може да се изрази с думи, чиято дълбочина в своето ежедневие може и да не оценяваме.

Приел наметалото на философ на дванайсет години, Марк Аврелий остава ученик през целия си живот. Наставленията за поведение, които дава на другите, той вече е приложил към себе си. Убеждението му е, че повечето от злините в живота идват от собственото ни въображение. Че не е по силите на другите значително да попречат на спокойния, уравновесен живот на човек и че когато наш ближен ни причини нещо, което ни се струва несправедливо, той постъпва така от невежество.

„Животът“, казва императорът, „е битка и пътешествие на странник, а славата след смъртта е забрава“. При цялата му гениалност и прозорливост тук Марк Аврелий е сбъркал – в неговия случай забравата просто не се състояла.

 

Винаги трябва да помниш каква е природата на цялото и каква е твоята природа. И как едното е свързано с другото, и каква част от какво цяло е твоята собствена природа. И че никой не те спира винаги да казваш и да правиш всичко в съгласие с природата, от която ти си част.

Ако вършиш онова, с което в момента си зает, следвайки правилния разум сериозно, ревностно, спокойно, без да позволяваш на нищо да те отвлича, и пазиш твоята божествена част чиста, сякаш ще се разделиш с нея след миг, ако се придържаш към това, без да очакваш нищо, без да се страхуваш от нищо, доволен от онова, с което си зает в съгласие с природата и с героична правдивост във всяка дума и звук, които изричаш, ще живееш щастливо. И няма човек, който би могъл да попречи на това.

Колко много неприятности си спестява онзи, който не гледа какво казва, прави или мисли ближният му, а само онова, което самият той прави, за да бъде то справедливо и чисто. Или, както казва Агатон, не търси поквара у другите, но следвай правия път, без да се отклоняваш.

На никого не се случва нещо, което той да не е бил подготвен от природата да понесе. Когато тези неща се случат на някого, било защото не разбира, че са се случили или защото иска да покаже силен дух, той е твърд и остава незасегнат. Жалко е, че невежеството и високомерието са по-силни от мъдростта.

Животът ти може да протече спокойно и щастливо, ако успееш да вървиш по правилния път, да мислиш и да действаш правилно. Тези две неща са общи за душата на Бог, за душата на човек и за душата на всяко разумно същество. Първо, тя не може да бъде възпрепятствана от друг и, второ, намира щастие в стремлението към справедливост, в справедливи действия и смята това за изпълнение на желанието си.

Най-добрият начин да отмъстиш, е да не ставаш като онзи, който върши несправедливост.

Прочетете още

e6f04ded5326dde3c9695c63b7c6f843

Докато чета Сенека: „Почивката без книги е смърт и погребение за живия човек.”

Иван ГОЛЕВ В тези дни на принудителен духовен купон с един участник седя на компа …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...