Днес всички специални думи са посветени на жените. Пожелаваме им любов, в тях да е пролет, да се събуждат от птича песен и да заспиват в нечия прегръдка. Дните им занапред да са светли и безоблачни.
Жените, разбира се, са едно и от най-големите вдъхновения в литературата. Познаваме безброй прекрасни дамски образи от книгите. Но в чест на 8 март решихме да си припомним няколко, за които свидетелстват още заглавията. Това са те – нашите любими книги, наречени на някоя жена.
„Ана Каренина” поразява със стила си
Романът на Толстой е известен като най-хубавата книга от ХІХ в., посветена на жена. Самият Достоевски казва за „Ана Каренина”, че представя прекрасен образ на душата на другия пол. Толстой стига в произведението си невероятна дълбочина. Пише силно, стилно и елегантно. Ненапразно в наши дни Ана Каренина е символ на любов, на отдаденост, на саможертва. Всичко това в името на дълбоката, понякога трагично завършваща любов.
Много романтични женски образи създава Джейн Остин
Една от книгите си кръщава „Ема”. Попадаме в спокойна, сякаш идеална среда, далеч от шума и града. И се сблъскваме със самата Ема – богата и образована, но със самочувствие, граничещо с цинизъм. Всъщност „Ема” е роман за израстването на една жена. За осъзнаването на собствената й ранимост. За проглеждането, че любовта е най-важното в живота й.
Наричат „Ема” първият роман, посветен на интелектуалка. Показва ни героиня, която променя живота си. Финалът е неустоим – като във всички книги на Джейн Остин. Пълен с любов, с щастие.
„Консуело” показва новата жена
Жорж Санд пише книгата си в средата на ХІХ в. Образът, който ни предлага, обаче няма нищо общо с познатите дотогава схващания за жената. Нейната Консуело е бедна и невзрачна дъщеря на циганка. Само дето притежава разкошен глас. И именно той й помага да намери мястото си в живота.
„Консуело” е напредничав за времето си роман. Жорж Санд се вдъхновява за написването му от Лист, Шопен, Мицкевич. Има и съвсем реален прототип на главната героиня – певицата-композитор Полина Виардо. Интересното е, че тя е с испанско-френски произход, но лудо влюбена в руската култура. Дори превежда Тургенев на френски език.
Жорж Санд вплита историята й в своята „Консуело”. И показва как всяка жена притежава талант, който може да я доведе до истинското й място в живота. Също до истинската любов.
Успехът на „Консуело” води и до логичното му продължение. Към жената вече всички поглеждат различно…
„Шърли” е почти криминална история
Най-голямата Бронте пише „Шърли” в най-тежкия период от живота си – само за осем месеца умират първо брат й Брануел, а после и сестрите й Емили и Ан. Първоначално изоставя всяка дейност, но в опита си да се съвземе, решава да продължи работата по книгата. Посвещава „Шърли” на неволите на жената в обществото. Смятана за скандална писателка, Бронте тук е по-различна – спокойна и дълбока. Но темата е достатъчно провокативна за годините, в които живее… Пък и сюжетът заплита истински любовен триъгълник.
Сред най-красивите женски образи е Джени Герхард
Теодор Драйзър нарича с името й един от романите си. Описва съдбата на жена, посветила целия си живот на една романтична любов. Само че мъжът, когото тя обича, никога не й принадлежи.
Критиката е във възторг при появата на „Джени Герхард”. Не липсват и оценки от рода на „най-хубавият американски роман, който някога сме чели”…
Драйзър обича детайлите. Описва действията на героите си до най-малката подробност. Особения му стил се възприема трудно. Въпреки това неговата Джени си запазва място в галерията на най-любимите книжни образи на жени.
Йожени Гранде впечатлява с характера си
Героинята на Оноре дьо Балзак преживява бурна любов и трагично разочарование. Хубавото в книгата е, че учи как една жена може да живее по своите собствени правила, без да влиза в уговорки или зависимости. Също така, че истинските приятели винаги могат да те направят по-щастлив. И да изпълнят сърцето на всяка една жена.