Начало / Читатели / „Радослава и викингският принц” – роман отвъд учебникарските представи за епохата на Самуил

„Радослава и викингският принц” – роман отвъд учебникарските представи за епохата на Самуил

Светлана ВАСИЛЕВА

В България вече почти няма исторически романи. Жанрът поотмря, пишещите изгубиха интерес към него, а читателите просто се прехвърлиха на западните автори. А в другите държави историята продължава да е безбрежен източник на сюжети. Романите на историческа тематика търсят грешките, допуснати в миналото,  рисуват образи на известни личности – с всичките им плюсове и минуси, и търсят поуките, без които човечеството не може да продължи напред

В България не е така. Тук историята сякаш е без значение. Истините, скрити в нея, вълнуват малък брой автори. Читателите изобщо пък не се интересуват какво се е случвало по тези земи в миналото, нито знаят как да избегнат повторение на допуснати вече грешки. Национална черта, а последствията са видими в мизерното ни настояще.

На този фон се появиха няколко добри книги за българската история от Кристофър Бъкстон . Една от тях е посветена на драматичната история на семейството на българския цар Самуил. „Радослава и викингският принц” излезе през 2011 г. и е може би първият роман на тази тема. За да събуди интереса към автора, е достатъчен фактът, че Бъкстон е учителят от Бургаската английска гимназия, преподавал на Петя Дубарова. Авторът на вече 4 книги има безценното за писателите на исторически романи качество – да изследва в най-пълни подробности историческия материал и да сглобява от пръснатите парченца мозайката на събитията.

Така от „Радослава и викингският принц” българският читател ще научи много повече от всичко, което е учил в училище, за Самуил, семейството му, падането на България под византийска власт, съдбата на потомците на българските царе, въстанието на Петър Делян и дори основаването на столицата на Норвегия – Осло. Романът на Кристофър Бъкстон се базира върху достоверни случки, героите му са реално съществували хора, мястото на действието е напълно точно и дори е илюстрирано с карта.

Главните герои са внучката на Самуил – Радослава, и викингският принц Харалд, който основава Осло и го кръщава на българската си любов, която нарича Ослава. Петър Делян – първият син от брака на Самуил с унгарска принцеса, е един от важните образи в романа. Авторът детайлно проследява потушаването на въстанието му и дава отговор на въпрос, който малцина българи знаят – защо то се проваля. Заради предателство от собствените му роднини, разбира се.

Чест прави на Крис Бъкстон, че успява да използва този драматичен сюжет от българската история и да изгради от него роман, който се чете на един дъх – с прекрасен стил, достоверен диалог и историческа прецизност.

Същевременно е тъжно, че българските автори не забелязват драматичните моменти, не само в средновековната ни история. А тя е като пълноводна река, в която учениците се давят в училище, а след това, вече пораснали, повечето остават с тази си учебникарска представа за събитията. И никаква поука. След помпозните и пропагандни романи и филми по времето на социализма, които обслужваха управляващите и патриотарщината им, вече не се появява нищо качествено и средновековието ни стои покрито с пластове пръст, както и археологическите му артефакти.

Затова пък смелчаци като Бъкстон не се страхуват да разровят и да извадят „златно съкровище”.

„Радослава и викингският принц” тук

Още книги от Кристофър Бъкстон тук

Прочетете още

491417187_23949553511296349_7596541975577723_n

Художникът Виктор Паунов: „Светът познава българската школа в илюстрацията“

Изкуственият интелект е лишен от душа, казва творецът „Бестиарий“ е авторската му картинна книга, която …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...