Писателят не доживява успеха на героя си
Сега говорим за романа на Фицджералд като за най-известната творба на модерната американска литература. Историята за тайнствен богаташ, който организира разкошни партита, вдъхновява редица филми и театрални постановки. Първата филмова адаптация по „Великия Гетсби“ се появява само година след излизането на книгата – през 1926-а. Филмът обаче не е запазен – знае се, че не се харесва на писателя. По това време той е изключително разочарован и от продажбите на книгата.
„Великият Гетсби“ става всъщност известна едва през 50-те на миналия век, когато Фицджералд вече не е жив. До днес тя е един от най-големите американски бестселъри.
Точно непреставащата вълна от интерес към романа ражда и нови екранизации – така в кожата на Гетсби се превъплъщават Робърт Редфорд и Леонардо ди Каприо. Животът на показ е в кръвта на героя, но всъщност истинската му цел е да си върне загубена любов.
Необузданите купони в дома на Гетсби, но и трагичната развръзка на историята, се харесват и на драматурзите. Пиеса по книгата пише например Саймън Леви от Fountain Theatre в Лос Анжелис.
Още книги на 100 – вижте класиките, които навършват век
Главният образ, който Фицджералд изгражда, се превръща в нарицателно – елегантен и галантен, в него има неразгадаем мрак. Онова, от което страда най-вече Гетсби, е идеализираната си представа за любовта.
До ден днешен са модерни и вечеринките, които пресъздават атмосферата от книгата и най-вече лудешките забавления в дома на Джей Гетсби. Участниците в тях се обличат точно според модата от онези години – като в края на 20-те и началото на 30-те на миналия век.
Еуфорията тогава се дължи на приключилата война, хората сякаш усещат, че няма да имат друг шанс да се насладят на живота – и се възползват с пълни шепи от това. Точно това е и най-важната тема на романа. Макар че миналото му е обвеяно в тайни, сам Гетсби търси повторен шанс.
Много от читателите на книгата обаче твърдят, че скептицизмът в характера на героя надделява. Книгата обаче остава ценен документ за идеологическата среда в САЩ от онези години, както и за американската реалност тогава. Във „Великият Гетсби“ прозират едновремешните стойности и идеали, които имат много общо и с днешния ден.
Всичко това прави книгата актуална и днес. Сто години след първата си поява Джей Гетсби е готов да отвори за нас дома и душата си – колкото и мрак да има в нея