Начало / Критика / „Великият Гетсби“ на 100 – класика за тъмнината в собствените ни души

„Великият Гетсби“ на 100 – класика за тъмнината в собствените ни души

Писателят не доживява успеха на героя си

c942e7a433a43fe15aba59ba215b0d956a5ada6e22e33dad4320b79262366204

Сега говорим за романа на Фицджералд като за най-известната творба на модерната американска литература. Историята за тайнствен богаташ, който организира разкошни партита, вдъхновява редица филми и театрални постановки. Първата филмова адаптация по „Великия Гетсби“ се появява само година след излизането на книгата – през 1926-а. Филмът обаче не е запазен – знае се, че не се харесва на писателя. По това време той е изключително разочарован и от продажбите на книгата.

„Великият Гетсби“ става всъщност известна едва през 50-те на миналия век, когато Фицджералд вече не е жив. До днес тя е един от най-големите американски бестселъри.

Точно непреставащата вълна от интерес към романа ражда и нови екранизации – така в кожата на Гетсби се превъплъщават Робърт Редфорд и Леонардо ди Каприо. Животът на показ е в кръвта на героя, но всъщност истинската му цел е да си върне загубена любов.

Необузданите купони в дома на Гетсби, но и трагичната развръзка на историята, се харесват и на драматурзите. Пиеса по книгата пише например Саймън Леви от Fountain Theatre в Лос Анжелис.

Още книги на 100 – вижте класиките, които навършват век

Главният образ, който Фицджералд изгражда, се превръща в нарицателно – елегантен и галантен, в него има неразгадаем мрак. Онова, от което страда най-вече Гетсби, е идеализираната си представа за любовта.

До ден днешен са модерни и вечеринките, които пресъздават атмосферата от книгата и най-вече лудешките забавления в дома на Джей Гетсби. Участниците в тях се обличат точно според модата от онези години – като в края на 20-те и началото на 30-те на миналия век.

Еуфорията тогава се дължи на приключилата война, хората сякаш усещат, че няма да имат друг шанс да се насладят на живота – и се възползват с пълни шепи от това. Точно това е и най-важната тема на романа. Макар че миналото му е обвеяно в тайни, сам Гетсби търси повторен шанс.

Много от читателите на книгата обаче твърдят, че скептицизмът в характера на героя надделява. Книгата обаче остава ценен документ за идеологическата среда в САЩ от онези години, както и за американската реалност тогава. Във „Великият Гетсби“ прозират едновремешните стойности и идеали, които имат много общо и с днешния ден.

gatsbyweb

Всичко това прави книгата актуална и днес. Сто години след първата си поява Джей Гетсби е готов да отвори за нас дома и душата си – колкото и мрак да има в нея

За годишнината напомни Краси Проданов
Снимки и илюстрации: thelbt.orgbookstr.com

Прочетете още

249154_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (7 април – 13 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пряка заплаха от Дейвид Балдачи 2. Приятелят от Фрида Макфадън 3. Майките …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...