Начало / Автори / Фридрих Шилер: За добрите актьори няма лоши роли

Фридрих Шилер: За добрите актьори няма лоши роли

На днешния ден, 10 ноември, преди 254 години е роден Фридрих Шилер – поет, драматург, историк и теоретик на изкуството. Син е на военния лекар Йохан Каспар Шилер. Детството и юношеството му преминават в относителна бедност, въпреки че посещава както селското, така и латинско училище и, предизвиквайки вниманието на Карл Ойген, херцог на Вюртемберг, влиза в Карлсшуле Щутгарт (елитна военна академия, основана от херцога Карл Ойген) през 1773 г., където накрая учи медицина.

Поезията на Шилер е един непрестанен стремеж към покоряване на красивото, доброто и истинското в името на братството, озарено със светлината на изкуството. Той внушавал на своите читатели идеята за човешката свобода, за готовността на човека да умре за една красива идея. Това го прави и естествен лидер срещу съпротивата на властващия абсолютизъм. Пиесите му бунтували обществеността не само в германските княжества . Той носил в себе си отговорността за целия европейски свят, затова написал пиесите ”Дон Карлос” за Испания, “Вилхелм Тел” за Швейцария, “Мария Стюарт” за Англия, “Орлеанската дева” за Франция и само смъртта му попречила да довърши “Деметриус” за Русия.

В средата на ХІХ в. името на Шилер се превърнало в знаме на революционно-демократичните движения в цяла Европа. Но още приживе той имал славата на непримирим борец за свобода, братство и равенството между хората и държавите. Още в първия му драматургичен дебют в Манхайм пиесата му “Разбойници” “взривила” публика. Жестоката критика на корупционните практики и републиканските идеи, които Шилер лансирал, довели до неговия арест и забрана да пише.

Автор е и на научни произведения, свързани с медицината и по-специално с душевните болести. Той е създателят на концепцията за психофизиологията, изложена в трактата му за придобиване на докторска степен „За философията на физиологията“, както и в „По въпроса за връзката на животинското и душевното в човешката природа“.В резултат на медицинската практика в областта на психичните заболявания у Шилер възниква идеята за лечебното действие на (творческия) труд и той за първи път формулира понятието трудотерапия .

Прочутата му „Ода на радостта“ (1785) става върховен символ във финалната част на Деветата симфония на Лудвиг ван Бетховен – днес официален химн на Европейския съюз. Умира на 9 май 1805 г. във Ваймар само на 45 г.

 

Само постоянство води към целта.

Любовта и гладът управляват света.

Мизантропията е бавно самоубийство.

Човек израства само тогава, когато има цели.

Истината не страда от факта, че някой не я признава.

Когато шегаджията се смее на собствените си остроумия, те губят своята стойност.

Гласът на мнозинството не е доказателство за справедливост.

За добрите актьори няма лоши роли.

Най-много страдания в живота ни причиняват не тези, които мразим, а тези, които обичаме.

По-добре страшен край, отколкото безкраен страх.

Подражанието е унизително за умните.

Прегърнете се, милиони.

Светът е тесен, а човешкият мозък — необятен.

Човекът играе само там, където е човек в пълното значение на думата, и е изцяло човек само там, където играе.

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...