Начало / Автори / Станислав Лем: Пътят към звездите минава през многогодишен престой в затворено помещение

Станислав Лем: Пътят към звездите минава през многогодишен престой в затворено помещение

Книгите му са преведени на 41 езика и са продадени в над 27 милиона тираж. Американският писател Теодор Стърджън – най-добрият стилист в американската фантастика, е категоричен, че Лем е най-четеният в жанра фантастика. В многобройните си творби засяга различни философски теми: как ще се отрази развитието на технологиите върху психиката на хората, същността на интелекта, връзките между хората и съпътстващите ги проблеми, човекът и Вселената и много други.  Днес, 6 март, се навършват 92 години от рождението на големия полски писател.

Роден е през 1921 г.в Лвов, тогава в Полша. Спомените си от детските си години описва в романа „Високият замък”. Учи медицина, но заради Втората световна война прекъсва и работи като заварчик в германска фирма. Включва се в Съпротивата. През 1946 г. е репатриран от СССР, защото родния му град попада в територията на Сталин.

Пише разкази и стихове, които публикува в периодичния печат. Първият му роман е „Човекът от Марс“ (1946), излязъл като поредица в списанието Nowy Świat Przygód („Нов свят на приключенията“), а първата негова книга — „Астронавти“, публикувана през 1951 г. Периодът 1961 – 1970 г. е изключително ползотворен за писателя. Романите „Едем“ (1959), „Завръщане от звездите“ (1961), и особено „Соларис“ (1961) му донасят световна известност, затвърдена от „Непобедимият“ (1964) и „Разкази за пилота Пиркс“ (1968). През 1973 г. Американското общество на научните фантасти (SFWA) го прави свой почетен член. След като Станислав Лем публикува статията „Злочестата фантастика“ (1976), в която критикува художествената немощ на жанра, тази привилегия му е отнета.

При въвеждането на военно положение в Полша през 1982 г., Лем я напуска и живее зад граница до 1988. В този период са издадени последните му научно-фантастични произведения – „Мир на Земята“ и „Фиаско“. През 90-те години пише съчинения в областта на футурологията, философията и социологията. От 2000 г. е член на проекта „Полша 2000“, намиращ се под егидата на Полската академия на науките. Умира през 2006 г. в Краков. През последните си 17 години от живота си се отрича от научната фантастика. В интервю за руското издание „Известия” заявява:

„Едно време ми трябваше да освободя въображението си на воля, а сега не е така… Бъдещето предизвиква у мен по-скоро страх и тъга, отколкото желание  да творя. Темпото на промените е толкова голямо, че ние отдавна вече не  го контролираме… Новото безмилостно подменя старото. Чудесни произведения (дори ако се появят) се давят в морето от публикации, пробива добре рекламираната халтура… Вече не искам да се блъскам в тази тълпа от материални съображения, а да се морализаторства сред техния тътен и грохот, вероятно е  безполезно. Твърде много и книги, и автори…  Не мога да понасям научната фантастика,  считам я за второстепенен  жанр, инфантилен и лишен от всякаква интелектуална стойност. Особено в САЩ, в чисто комерсиален вариант .За моята критична статия „Научна фантастика: случай почти безнадежден“ бях дори лишен от почетното членство в Обществото на научните    фантасти в Америка…”

Лем е известен със своите гениални афоризми и сентенции. Ето някои от тях:

Истината не зависи от вашата воля.

Познанието е необратимо и няма връщане към блаженото невежество

Литературният пазар уби литература.

Ако адът съществува, той безусловно е компютризиран.

Ако, каквото и да е, от атома до метеорита, може да бъде използвано като оръжие, то и така ще бъде използвано, като оръжие.

Аз нищо не разбрах, но имах сили да си призная това.

Изглежда, когато човек е млад, изпитва някаква нужда да се прави на безкрайно важен.

Бъдещето винаги изглежда по-иначе, отколкото можем да си го представим.

В космоса нищо не се губи.

Глупостта е движещата сила на историята.

Доброто и злото са асиметрични величини. Доброто не се позовава на злото, за да потвърди своята правота, а злото винаги изтъква за оправдание едно или друго добро.

За да научиш нещо, трябва вече да знаеш нещо.

Закон на професор Тарантога: Никой нищо не чете; ако чете, нищо не разбира; ако разбира, веднага забравя.

Колкото е по-пълно унищожението, толкова по-секретно се охранява.

Масовата култура е обезболяващо средство — аналгетик, а не наркотик.

Нито една религия не може да направи нещо за човечеството, защото тя не е знание основано на опита. Разбира се, тя намалява «болезнеността от битието» за индивидите, а мимоходом увеличава сбора от нещастия, измъчващи всеки, именно поради своята безпомощност и бездействие спрямо масовите проблеми. Така че не трябва да я защитаваме, като полезно средство дори и от прагматична гледна точка, защото това средство е лошо и безпомощно пред проблемите на човечеството.

Няма да има космически диалог. В космоса са възможни само монолози.

Пътят към звездите минава през многогодишен престой в затворено помещение. Астронавтиката намирисва на затвор.

Светът трябва да се променя, иначе той неконтролируемо ще промени нас.

Съвременната цивилизация е обмен в името на удобството.

Хората не желаят да живеят вечно. Те просто не искат да умират.

Хари Потър е като опиум за масите.

Това е нечувано трудно, толкова трудно, че трябва да го направя.

Книги от Станислав Лем тук

Прочетете още

pet

Пет любими книги празнуват столетие

Романи, които откриваме или препрочитаме и днес Родени са през 1925-а – и точно това …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...