Начало / Автори / Неспокойната душа на Джек Лондон

Неспокойната душа на Джек Лондон

Днес, 12 януари, се навършват 140 години от рождението на един от най-известните американски писатели Джек Лондон. Освен световната слава, която придобива с книгите си, той е и първият сред колегите си, спечелил с труда си един милион долара. Ето някои интересни моменти от биографията му.
В края на 1875 година в САЩ се разразява гръмък скандал: американската преса се надпреварва да пише за нещастната Флора Уелман, опитала се в пристъп на отчаяние да се застреля, след като известният астролог Уилям Чейни, с когото тя живеела, узнавайки за бременността й, започнал да настоява за аборт. Всичко завършило сравнително благополучно, ако изключим, че името на Чейни било опетнено за цял живот, а Уелман била леко ранена. На 12 януари 1876 година тя родила в Сан Франциско момченце, на което дала името Джон. Джон Грифит Чейни – това е Джек Лондон.
В детството на Джек имало две жени, които се превърнали в негова опора до края на дните му. Едната била Вирджиния Прентис, бивша робиня на Флора, на чиито грижи майката оставила за известно време момченцето си. Другата е Елайза Лондон, голямата дъщеря на пастрока му Джон Лондон, за когото Флора се омъжила в края на 1876 година – тя станала негов верен приятел и ангел-пазител. Уви, самата Флора постоянно крояла планове за бързо забогатяване и авантюрите й проваляли всички опити на мъжа й да се заеме с фермерство по време на жестоката икономическа криза.
Трудовата дейност на Джек Лондон започнала рано: продавач на утринни и вечерни вестници, помощник в кегелбан, чистач в парка, работник в консервна фабрика. Следва поредица от морски приключения. Добрата Вирджиния дала на момчето 300 долара, с които закупили добре поддържана шхуна и скоро 14-годишният „капитан” получил прозвището „Принцът на стридените пирати” заради незаконния му улов на скариди и раци в крайбрежните води на Сан Франциско. Последвала службата му на рибарски патрулен кораб и като матрос на борда промишлената шхуна „Софи Сазерленд” край Япония и Берингово море.
След това работник в консервна фабрика, гладач в перална, огняр… Какъв е смисълът да се разказват подробности. Достатъчно е да се разлистят книгите му, за да се добие представа за трудовия път на Лондон: „Разкази за рибарския патрул”, „Морският вълк”, „Мартин Идън”, „Джон Ечемиченото зърно” и много други. А първият му текст бил очеркът „Тайфун край бреговете на Япония”. Публикуван е на 12 ноември 1893 година в един от вестниците в Сан Франциско и за него авторът му получава първа награда. Така започва литературната кариера на Джек Лондон.
Осемнадесетгодишният младеж, след похода на безработните към Вашингтон, прекарал месец в затвора. Така той, първо, се запознава обстойно със социалистическите идеи и, второ, окончателно взема решение да стане писател. Не му достига образование, затова постъпва в средно училище, но недоволен от темповете на обучение, го зарязва. Подготвяйки се самостоятелно, успява да влезе в Калифорнийския университет и да завърши там три семестъра. След това обаче парите му свършват.
През пролетта на 1897 година Джек Лондон, също като десетки хиляди други американци, се „разболява от златна треска” и заминава за Аляска. На група търсачи, сред които и той, щастието се усмихва: те достигнали златоносните брегове на река Юкон и оградили свой участък. Но усмивката на Фортуна се оказала фалшива. Мъжете не открили злато, нито пък можели да мечтаят за нов участък до следващата пролет, а на всичкото отгоре Джек сериозно се разболява от скорбут. На следващата година той се връща в Сан Франциско, ала вече чувства, че носи със себе си истинско златно съкровище.
Сега вече Лондон знае за какво да пише – героите на бъдещите му произведения и техните живи образи той донася от Аляска. Достатъчно било само да ги описва. Работоспособността му е невероятна: 15-17 часа литературен труд всеки ден. Затова успява за не особено дългата си писателска кариера да напише толкова много книги – около 40. Първата от тях, сборникът с разкази „Синът на вълка”, се появява през 1900 г., само година след публикациите на първите му северни разкази.
Разбира се, известността си Джек Лондон получава благодарение на романите и повестите си „Дъщеря на снеговете”, „Морският вълк”, „Мартин Идън”, „Сияйна зора”, „Белия зъб”, „Сърцето на тримата”… Но в литературата писателят остава най-вече като ненадминат крал на разказа. Написани на обикновен език, разказите му се четат леко и са изключително увлекателни. Погълнат от сюжета, читателят сякаш няма време да се спре и замисли. Ала привидната външна лекота е стъпила здраво върху фундамент от дълбок и преживян смисъл. Затова и тези разкази оцеляват във времето вече повече от век.
В живота на Джек е имало и военни приключения.  На два пъти, през 1904 и 1914 година той бил военен кореспондент за руско-японската война и гражданската война в Мексико. В 1907 година, след многобройни пречки, той се отправя заедно с жена си и малък екипаж на околосветско пътешествие с двумачтовия платноход „Снарк”, построен за 30 хиляди долара по негови собствени чертежи. Той планирал плаването да трае седем години, но през 1909 г. се разболява и бива принуден да се ограничи с южната част на Тихия океан.
За една книга Джек Лондон получавал хонорар от 50 хиляди долара, но парите вечно не му стигали. Говори се, че той е първият американски писател, натрупал милион долара от писане. Но в какво е щастието? Явно не в парите. Джек Лондон изпаднал в толкова дълбока криза, че започнал да се отвращава от писателството. Разочаровал се и от социализма. Заболял от бъбреци и изпитвал силни болки. Спасявал се от тях, като приемал морфин. В нощта на 22 ноември 1916 година той получил особено силен пристъп. Възможно е да не е уцелил дозата на морфина. Когато го намират на сутринта, писателят с неспокойната душа вече прекрачвал в отвъдното…

 

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...