Начало / العرض العادي للمقالات

العرض العادي للمقالات

Разказ с аромат на българска роза: „За парфюма на една кралица“

nikolay-hristov-G-_TTg-sOSs-unsplash

Откъс от „Улица „Рокфелер“ на Диана Игнатова Книгата е на практика дебют за авторката – макар че отдавна изпробва перото си в най-различни медии и платформи. Има и няколко фотодокументални изложби. Сама е директор на Българския културен институт в Париж цяло десетилетие. „Улица „Рокфелер“ пък е побрала по страниците 23 …

Прочетете още »

„Властелинът на пръстените“ чества 70

El_Señor_de_los_Anis_lectura_(cropped)

Рожденият ден е двоен Толкин започва да пише своя епос още през 1939-а, но изминават дълги 15 години, докато книгата се озове в книжарниците. В средата на лятото, в самия край на юли 1954-а, излиза „Задругата на пръстена“, която включва първите два от общо шестте тома на превърналата се в …

Прочетете още »

Силни жени в мъжки свят създава Дейвид Балдачи

Obrázek WhatsApp, 2024-08-07 v 06.08.36_7cb8ff26

Нови и запомнящи се образи предлага писателят „Само лъжи“ е най-новото от него – сега авторът оставя всичките си досегашни герои да почиват и измисля нов персонаж, като не е съвсем ясно дали историята ще се превърне и в начало на нова поредица. Ако това обаче се случи, е хубаво да …

Прочетете още »

Ели Иванова от „Друми в думи“: Наша отговорност е да опазим миналото и природата

svetilis_selo_nebeska_0620

Нови пътешествия из България ни предлага сега Ели „52 исторически разходки из България“ е книга необикновена с познанието, което носи – може да се чете като пътеводител, но също като ценен пътепис из историята ни, а носи и усещането на документ за нашето минало. На всичко отгоре неин автор е …

Прочетете още »

Хубаво е да се чете през август

453439137_872719771569481_53547387948486043_n

Лятното ни съкровище сега са книгите Августовските вечери преливат от топлина, макар че вятърът вече носи в себе си и промяна. Пък и дните постепенно намаляват… Време е обаче за радост и любимите ни занимания. Време е за отпуска – за срещи с хора и… книги. Четивата през август избираме …

Прочетете още »

Паулина Георгиева: „Съвременният човек е изключил сензора на мярката“

rpt

Отвръщаме очи и запушваме уши, описва реакциите ни писателката Първо беше „Симулацията“ – книга, в която една учебна игра се оказва способна да преобръща животи; сега пък се озоваваме направо в Рая… Новият роман на Паулина Георгиева „Малки грехове“ пресъздава идилично място – Крит, както е изглеждал преди четири хилядолетия… Място, …

Прочетете още »

Рисуваните думи на Изтока

hoopoe1

Всяка буква е свещена Калиграфията е смятана за най-висша форма на изкуство в страните от Близкия изток. Всяко докосване с четката върху листа е медитативно, дори религиозно преживяване. Или пък танц с думите и смислите – както в случая с Джила Пийкок. Джила е родена в Иран, но е още …

Прочетете още »

Маргарет Атууд посвети предговор на жертва от Украйна

7681e7a42185328988d69eecf1344852

Книгата излиза догодина Виктория Амелина загина трагично при руски обстрел точно преди година в Краматорск – една от най-талантливите украински писателки на своето поколение се оказа поредната скъпа жертва на войната. Нейният последен и недовършен проект е посветен точно на руската инвазия в родината ѝ. Амелина пътува в окупираните територии, …

Прочетете още »

Шарени като лятото – книги за най-горещото време

chen-mizrach-jL6PTWI7h18-unsplash

Ето заглавия, които нямаме търпение самите ние да разгърнем Сезон за романтични четива според някои – за други пък идеално време за трилър! Дългите светли вечери изкушават с възможността за хубава напитка и екзотично пътешествие – разбира се, отново с книга в ръце. Събрахме точно такива предложения – все заглавия, …

Прочетете още »

Отпечатано върху човешка кожа

prateek-katyal-_YzGQvASeMk-unsplash

Такива книги не били рядкост в миналото Практиката да се използва човешка кожа за книги била навремето нещо обикновено – така се предлагала и научна литература, и порнографски издания. Най-много подобни книги били създадени през 17-и и 18. век. Човешката кожа се обработвала като животинската – заради различната си структура обаче такива …

Прочетете още »