Днес, 5 април, се навършват 95 години от рождението на Артър Хейли. Той е известен британско-канадски писател, служил е в Кралските военновъздушни сили. Книгите му са преведени на 40 езика и са продадени в тираж над 200 млн. Характерен за Хейли е суровият стил и реализъм, резултат на дълги и внимателни проучвания. На български са преведени романите му „Хотел“, „Летище“, „Живот по върховете“, „Свръхнатоварване“ и др. Писателят умира през 2004 г. Представяме ви негови цитати, публикувани в goodreads.com и brainyquote.com.
„Личният ад е нещо, с което живееш сам, независимо дали някой друг задава въпроси, с които отваря стари рани вътре в теб.”
„Нека всички запомним жертвите на войните добре. И нека се надяваме, че те ще ни помогнат да станем малко по-добри, съвсем малко по-мъдри и една идея по-толерантни в този постоянно променящ се свят, който те не доживяха да видят.”
„Победителите ще станат губещи, ако не подкрепят губещите“.
„Американците виждат демокрацията като лек за всички злини – да се взима по 3 пъти на ден, като по лекарско предписание. За тях работи. Следователно – трябва да работи и за света. Това, което Америка наивно забравя, е, че за да функционира демокрацията, населението трябва да има нещо лично, което си заслужава да се опази“.
„Никой човек не може да успее в пълна степен, ако не живее и на други места, освен където е роден. Това важи особено силно за писателя“.
„Обичах образованието и бих искал и сега да продължа да се уча“.
„Не съм открил нищо. Това, което обрисувах с думи, е истински живот“.
„Когато започнах да пиша, се запознах с възхитителни хора и открих част от историята“.
„Тогава бях 18-годишен младеж, имитиращ съжителство с един сляп свирач“.
„Поставях си лимит от минимум 600 думи, независимо от времето, психическата ми нагласа или дали съм болен“.
„Понякога си струва да отстояваме и принципите си, нали? Номерът е да знаеш точно кога и точно кои принципи!“ – из „Колела“.
„Такава е човешката природа – ощетеният понася нещастието си по-лесно , когато знае , че и останалите страдат“ – из „Окончателна диагноза“.
„Забравянето е грешка , а грешка допускай само там , където с нея целиш нещо“ – из „Окончателна диагноза“.