Начало / България / От 1 март ще се кандидатства за финансиране на книги по програмите „Българска книга“ и „Преводи“

От 1 март ще се кандидатства за финансиране на книги по програмите „Българска книга“ и „Преводи“

От 1 март ще може да се кандидатства по програмите за подпомагане на български издания – „Българска книга“ и „Преводи“. Това съобщи Светлозар Желев от Националния център за книгата в интервю за агенция „Фокус”.

„Ние сме готови да подпомогнем издателите, за да може оттам нататък, те да продължат да издават българска литература и български автори. По същия начин ще кандидатстват чужди издателства, които имат интерес към български автор.Това е световна практика. Никъде в света не съществува вариант автор да кандидатства за субсидия”, заяви Желев.

Хората, които ще преценяват, кои издателства и книги ще бъдат финансирани са проф. Амелия Личева, доц. Дарин Тенев, Александър Кръстев, Георги Иванов (сценарист) и Силва Папазян (изпълнителен директор на Асоциация „Българска книга”).
За Желев е важно българската литература, да придобие, колкото може по-голяма популярност, да стигне до медиите, да бъде в книжарниците и максимално добре да се разпространява.

„Това ще искаме от издателите в България и от чужбина, когато кандидатстват за подпомагане, защото това е единственият начин да направим българската литература видима. С един добър маркетингов и рекламен план, издателството и авторът ще имат много по-големи възможности да бъдат подкрепени. На първо и най-важно място е текстът – търсим качество. Това са единствените изисквания, които ще имаме”, уточнява Желев.

Според него трябва да се създадат условия българският език да се учи в различни катедри в чужбина, за да има преводачи.

Откъде ще идва финансирането засега не се уточнява .

Фото: ndk.bg

Свързани заглавия
„Българска книга“ и „Преводи“ са програмите, по които могат да кандидатстват български автори за субсидии

Прочетете още

Copertina-C08157

Михаела Манасиева за най-романтичната страна: „Италианците са умели разказвачи на приказки“

Книгата ѝ ни води на много интересни места „Италия – вечната приказка“ се опира на любовта …

4 Коментари

  1. Вили Колева

    Перфектно! Издателствата ще се определят, а издателите ще определят кой автор да кандидатства… Ако издателите нямат единствено търговски интереси, то какви други да имат, как една стойностна, но не с висок индекс за продаваемост книга, може да бъде одобрена?! Аплаузи!

    • Както и досега – у нас има три големи издателства, които определено се стремят към търговска печалба, и множество малки издателства, които все още поддържат баланса между качествена литература и търговска печалба. Така че авторите не са в опасност, стига да пишат добри книги. Виж, за графоманите е по-сложно – ще трябва да се бръкнат в джоба си и сами да си спонсорират изданията си, но те и досега това правеха, тъй че не виждам заплаха и в това отношение.

  2. Филолог

    И като им видиш и журито…

  3. А какво направи г-н Желев със списание Гранта?- риторично питане
    Дано следващите му дейности са … успешни не само за него

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...