Пазарът на печатни книги в Обединеното кралство бележи спад, равняващ се на 150 млн. паунда от 2009 г. насам, съобщи „Гардиън“. Това показват данни на компанията „Nielsen BookScan“, която се занимава със статистики в бизнеса с книги. През 2014 г. регресът е 1,3% като цяло, като най-повлияни са художествените творбите за възрастни – 5,3%.
„Е-книгите заемат все по-голяма част от пазара на художествени произведения. Регресът на пазара на печатни творби за възрастни не е защото се купуват по-малко книги. Просто този тип заглавия се търсят повече в електронен формат“, коментира Филип Джоунс, редактор в „Bookseller“.
Има обаче и категории, в които продажбите на печатни издания бележат прогрес. Това са издания с кратки разкази, уестърни и комикси. Спад обаче има в продажбите на криминални романи и трилъри, фентъзи, ужаси, военни, исторически и еротични книги.
„Книготърговците са все по-разумни при изобра си какво да поставят на своите рафтове. Очевидно, че ако не можеш да продадеш 20 000 копия от комесирално заглавие, трябва да го подмениш с друго. Затова на рафтовете виждаме, например, все повече графични романи – тях клиентите искат да купуват в печатен формат. В бъдеще на преден план в книжарниците ще виждаме още по-пренабрегвани досега жанрове“, допълва Джоунс.
Нехудожествената проза също отбелязва сериозен спад. Секторът регресира с цели 21% от 2009 г. насам. Най-оптимистична е ситуацията с печатните издания за деца. Те регистрират скок от цели 9,1% само през 2014 г.