Начало / Интервюта / Мирела Иванова: Художествената литература не се побира в крайността на списъка

Мирела Иванова: Художествената литература не се побира в крайността на списъка

Мирела Иванова е поетеса и преводачка, носителка на много литературни награди.Книгата  й „Всички разкази са за теб“ е с номинация за наградата „Хеликон“.

–––––––––––-

Как бихте се представили пред публиката на „Книжарница” – все четящи хора?
–    Здравейте четящи хора, аз съм Мирела Иванова и се радвам, че Ви има. На 16 бях твърде храбра, за да реша, че ще вградя сянката си в думите. Цялата ми млада същност тогава трептеше от прозрението, че поезията е синоним на свободата, навсякъде откривах метафори и ги записвах, предполагам за да открия и запиша себе си.Започнах да печатам стиховете си в списание “Родна реч” през 1977, а на семинарите на списанието се почувствах и като част от една красива и чиста литературна общност, чийто по-сетнешен път Петя Дубарова озари с трагичния жест на самоубийството си. Четящи хора, надявам се да сте прочели някое мое стихотворение от осемте ми поетични книги, а защо не и всичките осем – от “Каменни криле” до “Любовите ни” – или пък да сте се пристрастили към разказите ми от “Бавно” и “Всички разкази са за теб”?

Как приемате номинацията си за наградата „Хеликон”?
–    С почти детинско вълнение.

Какво е да си писател днес?
–    Да си писател днес е като да си писател винаги: и трагическо посвещение, и самотна игра, и величествена утопия, и съдбовен хазарт, и празнично отчаяние, и всеопрощаваща безмилостност. Всичко и нищо едновременно.

Ако зависеше от вас, на какъв тип книга и писател бихте дали награда?
–    Бих я дала посмъртно на преоткрития от Деян Енев писател Георги Божинов за романа му “Калуня-Каля”.

Кои български и чужди писатели според вас трасират литературата на ХХ и ХХI век?
–    Още сме на прага на ХХІ век, липсва ни далечният хоризонт на прозрението, за да узнаем кои са важните писатели на съвремието ни, а инак в ХХ век – Достоевски, Борхес, Томас Ман, Фокнър, Маркес, но това са колосите само на първоначалното, мигновено досещане, мога да изброя поне още толкова по толкова имена.

Кои са най-важните за вас книги и автори? С какво ви повлияха?
–    Бях четиригодишна, когато моите големи братовчедки ме заведоха на преглед на художествената самодейност във военното поделение на село Мусачево и тъй като ми се стори доста неправилно само да слушам чуждите изпълнения, аз поисках думата и казах стихотворението на Ботев “Обесването на Васил Левски”,а като награда получих книгата “Чернишка” от Емилиян Станев. Нетърпелива да разгледам прекрасната си награда,сложих едно дървено столче върху високата стълбищна площадка, вероятно с двата крака във въздуха, така че паднах и си разцепих главата.Навярно оттогава съм решила, че досегът до литературата винаги е интересен, а и съдбоносен и с радостта, и с драматизма, които съдържа в себе си. Затова се стремях да имам винаги под ръка, наблизо нечии словесен свят, да уча наизуст стихотворения, да потъвам в безкрайни книги. Много обичам Вазов, Яворов и Иван Радоев, по различен начин това са моите български поети. Есенин, Пастернак, Цветаева, Ахматова, Кавафис и Сеферис бяха главозамайването на студентските ми години. Потъвала съм на няколко пъти открай докрай в библейското пълноводие на “Война и мир”, “Степният вълк” на Хесе и разказите на Чехов и Бунин са сред най-разтърсващите ми духовни преживявания, да не пропусна книгите на Чезаре Павезе,Казандзакис и Андрич,ах,да,и романите на Джон Фаулс. Вероятно и изброените тук, и неизброимите книги, които на моменти трупах като барикади, за да се опазя от какво ли не, са ми повлияли.

Как гледате на така модерните напоследък анкети: десетте книги, които промениха живота ви?
–    Не ми харесва “матрицата” на списъка, защо десет книги, когато и една би могла да промени живота ни? Всяка книга, в която можем да се досегнем до самопознанието, да се приютим като в дом, да разпознаем нещо от своя опит или да прочетем думи, които са ехо на интуицията ни,ни променя. Художествената литература не се побира в крайността на списъка, тя е и мистично познание, дълбоко,приливно,завладяващо, разширява ни и протяжно досъгражда и целостта, и различието ни.

„Всички разкази са за теб“  тук

Свързани заглавия

Палми Ранчев: Харесва ми да си представям писателското битие като приключение

Христо Карастоянов: Добрите книги са учебници по писане

Недялко Славов: Да създаваш художествена реалност при съществуваща реалност е като да ходиш по въже

Любомир Николов: Голямата част бестселъри са добре шлифован занаятчийски продукт

Теодора Димова: Винаги се вглеждам в номинациите, а не в наградите

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...