Днес, 9 септември, се навършват 186 години от рождението на великия руски писател Лев Толстой. Годишнината е почетена и от търсачката „Гугъл“. Толстой е представител на реализма. Писал е главно романи и разкази, но също така пиеси и есета. Неговите книги „Война и мир“, „Ана Каренина“ и „Възкресение“ са смятани за едни от най-значимите литературни шедьоври. Толстой е известен и като философ. Неговите идеи за ненасилствена съпротива са повлияли личности като Махатма Ганди и Мартин Лутър Кинг-младши. Умира през 1910 г. Представяме ви цитати от руския автор, публикувани в wikiquote.org.
„Ако доброто има причина, то вече не е добро; ако има последица — някаква награда — пак не е добро. Значи: доброто е извън веригата от причини и следствия.“
„Ако някой се съмнява в неразделността на мъдростта и самоотречението, нека погледне как на другия край винаги се съчетават глупостта и егоизма.“
„Всеки иска да промени човечеството, но никой не се замисля как да промени себе си“.
„Всички мисли, които имат огромни последствия, са прости.“
„Да се бориш срещу насилието с насилие значи да поставиш ново насилие на мястото на старото… Колкото страшно и трудно да е положението на човека, който живее християнски живот сред живот, почиващ на насилие, той няма друг изход освен борба и саможертва – саможертва докрай.“
„Егоизмът е лудост. Лудостта е егоизъм.“
„Една от най-вредните и най-опасни мисли е „Всички правят така.“
„Животът е голямо и сериозно нещо и всички ние през този кратък промеждутък от време, което ни е дадено, трябва да се стараем да намерим своето предназначение и колкото е възможно по-добре да го изпълним.“
„За да повярваш в доброто, трябва да започнеш да го правиш.“
„Колкото повече човек дава на хората и по-малко иска за себе си, толкова е по-добър; колкото по-малко дава на другите и иска за себе си повече, толкова е по-лош.“
„Не се съпротивлявайте на злото, но и сами не участвайте в злото … и никой на този свят не ще успее да ви превърне в роби.“
„Постоянство и решителност са двете качества, които осигуряват успеха във всяка работа.“
„Прави каквото трябва, да става каквото ще“.
„Хубавото на кратките мисли е това, че те карат сериозния читател да се замисли.“
„Често чуваш младежта да казва: аз не искам да живея с чужд ум, аз сам ще обмисля. Защо ти трябва да обмисляш обмисленото? Взимай готовото и върви по-нататък. В това е силата на творчеството“.
„Човек ще се избави от пиянството не тогава, когато е лишен от възможността да пие, а когато пред него има вино и той не го докосва“.
„Хората са като реките: водата във всички е еднаква и навред е една и съща, но всяка река бива ту тясна, ту бърза, ту широка, ту тиха, ту чиста, ту студена, ту мътна, ту топла. Така и хората. Всеки човек носи в себе си наченки на всички човешки качества и понякога проявява едни, понякога други, а понякога съвсем не прилича на себе си, без да е изменил нещо от същността си. У някои хора тия промени биват особено резки.“
Свързани заглавия
„Гугъл“ и музеят „Ясна поляна“ организират маратонско четене на „Ана Каренина“
Открита е изложбата „Лев Толстой – огледало на руската душа“ в Буенос Айрес
За първи път на български излиза книгата на живота на Лев Толстой