Начало / Критика / Зейди Смит: Аз съм патологичен читател

Зейди Смит: Аз съм патологичен читател

38-годишната писателка Зейди Смит признава, че е патологичен читател. В монолог за сайта на Опра Уинфри (opra.com) британката разкри подробности за своите навици на четене:

 „Много често ме молят да дам съвети затова как се изграждат навици за четене. Понякога ми е малко неудобно, но като цяло ми харесва. Да препоръчаш нещо, означава, че то присъства в твоя живот по положителен начин. Това нещо екато да препоръчаш игра на тенис или хранене без глутен. За мен, това да бъда читател, не е сезонно занимание, а избор на начин на живот. След като съм направила този избор, четенето се е превърнало в задължителна характеристика на съзнанието ми. Мисля, че щях да бъда толкова горда и ако бях добър плувец, например. Но все пак мисля, че да се гордееш, че обичаш да четеш книги, е все едно да се гордееш, че имаш крака. Понякога ме е малко срам, когато отивам на вечеря у приятел…и за всеки случай слагам 1-2 книги в дамската си чанта. Питам се дали това е нормално. Мисля, че става дума за патологичен читателски синдром. Всъщност страстта и отдадеността ми към книгите е абсурдна. Всички ме съветваха да си взема електронен четец за книги. Но дори с него, аз винаги нося поне 4-5 книги с твърди корици в ръчния си багаж. Ей така, за всеки случай.

Не съм сигурна, че мога да препоръчам този начин на живот. Но за лятото мога да кажа, че плажът е единственото място, където такива като мен могат да минат незабелязано. И разбира се, морето предразполага към определен вид литература. През август предпочитам да чета за хора, които страдат и умират, но признават своята безкрайна любов един към друг. Според мен подходящ е Толстой, особено „Ана Каренина“ и „Война и мир“ (като можете да прескочите есетата в края й). Също препоръчвам „Мадам Бовари“ на Флобер. Протяжността на летните дни помагат за по-лесното възприемане на епични саги. За мен винаги е било така. Спомням си веднъж, когато с майка ми бяхме на почивка на Бахамите, аз четях „Даниел Деронда“. Все още е главата ми са останали изречения от книгата на Джордж Елиът, той ми беше компанията за това море.

Не мога да отлича една единствена книга, която най-много да ми е повлияла. Всъщност променили са ме всички прочетени книги. С изключение на тези, които съм намразила. Книгите са моят начин за трупане на опит“.

Българският читател познава Зейди Смит от романа й „За красотата“, публикуван на български през 2008 г.

Свързани заглавия

Зейди Смит: Наградите са ключови за младите писатели

10-те правила за писане на Зейди Смит
Зейди Смит: В новата ми книга казвам с една идея по-малко лъжи от предишния път

Прочетете още

onyx-storm-hardcover-30

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (31 март – 6 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Буря от оникс“ от Ребека Ярос (9 седмици в класацията) 2. …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...