Начало / Свят / Джеймс Джойс е имал сифилис, твърди учен от „Харвард“ в книгата си

Джеймс Джойс е имал сифилис, твърди учен от „Харвард“ в книгата си

Ново проучване сочи, че е твърде вероятно Джеймс Джойс да е имал сифилис, съобщи „Гардиън“. Изследването е дело на учения от университета „Харвард“, Кевин Бирмингам. Бирмингам е на мнение, че доказателствата са почти неопровержими и те променят начина, по който ще бъдат разглеждани животът и творчеството на автора на „Одисей“ оттук нататък.

Бирмингам развива своята теория подробно в новата си книга „The Most Dangerous Book: The Battle for James Joyce’s Ulysses“. Тя ще излезе на 12 юни, само 4 дни преди Блумсдей – празника на феновете на „Одисей“. Ето какво казва авторът, преподавател по история и литература:

„Своеобразните „атаки“, които влошавали зрението му, са се повтаряли, защото напредването на болестта се характеризира с постепенен растеж на бактерията и латентност. Възпаленията, които е имал по устата, и циреят на рамото вероятно са причинени от сифилис. В крайна сметка вирусът прави така, че Джойс не може да използва дясната си ръка. Това води до неговите нервни кризи и инсомния“.

Слуховете, че Джойс е имал сифилис, са циркулирали още докато той е бил жив. Подобно твърдение обаче е отпечатано за първи път през 1975 г. в биография. В книгата пише, че писателят е имал вроден, а не придобит сифилис. Диагнозата е поставена и в книгата на Кейтлин Ферис от 1995 г. „James Joyce and the Burden of Disease“. Тя обаче е остро критикувана заради липса на сериозни доказателства.

Бирмингам твърди, че е бил решен да „обърне всеки камък“, но да открие дали една такава диагноза може да бъде адекватна. Неговото любопитство било разпалено, когато прочел в кореспонденция на автора от 1928 г., че са му били инжекции с арсеник и фосфор. А по онова време точно сифилисът е лекуван по този начин. Джойс не е искал да се използва върху него по-ефективното лекарство– салварзан, защото един от неговите странични ефекти е влошаване на зрението. Писателят е желеал да запази очите си максимално, защото не е могъл да се примири с идеята да диктува на някого книгите си. Днес болестта се лекува с пеницилин.

Луис Борш, при който Джойс се е лекувал с години, е бил авторитетен лекар, който е знаел какво прави, смята Бирмингам.

„Единственият начин Джойс да не е имал сифилис е лекуващият му лекар да е грешал. Сифилисът не се диагностицира трудно. На пациент не се дават инжекции с препарати за лечение на сифилис в продължение на 3 седмици, ако диагнозата не е сигурна. Добавете и симптомите му през годините, които отговарят точно на сифилис и самата широка разпространеност на болестта по онова време“.

Преподавателят от „Харвард“ се консултирал и със своите колеги от отдела по медицина на университета, за да е сигурен, че твърденията му са обосновани. Той е на мнение, че откритието променя начина, по който се гледа на Джеймс Джойс. Писателят често е считан за ексцентрик и хипохондрик.

„Истината е, че е страдал силно. Страдал е дълбоко и се е криел. Това несъмнено е повлияло на неговото творчество“, добавя той.

Марк Трейнър, мениджър на центъра на Джеймс Джойс в Дъблин, подкрепя тезата на Бирмингам. Трейнър казва, че обикновено не приема сериозно подобни твърдения, но този път доказателствата изглеждат стабилни. Той допълва, че макар широкоразпространен, сифилисът е бил табу в онези години и е напълно възможно Джойс да е криел, че е бил диагностициран именно с този вирус. Все пак Трейнър не смята, че трябва да се променя гледната точка за книгите на писателя.

Свързани заглавия
Джеймс Джойс: Шекспир е правилният път за всички умове, които са изгубили равновесие

Книги от Джойс тук

Прочетете още

korica

Леден скандинавски трилър за януарските нощи

Заплетена мистерия ще ни държи будни докрай Йорген Бреке дебютира силно преди 14 години с …