Мартин Еймис заяви, че парите вече са по-важни от благородното потекло дори в Англия, съобщи „Индипендънт”. В документалното предаване за писателя, което прави Би Би Си, той говори за социалните класи, за образованието и как вече единственият показател, по който се определя къде ще учи детето ти, е какво учебно заведение можеш да си позволиш. Авторът на култовата книга „Пари” се премести да живее в Ню Йорк със семейството си през 2012 г.
„Когато аз бях тийнейджър, имаше голяма разлика между държавните и частните училища. Разликата беше класова. Но вече не става въпрос за социална класа. Става въпрос за пари. Парите спечелиха битката с потеклото. Те винаги са били водещ показател в Америка, но вече спечелиха на този фронт и в Англия. И ако можеш да запишеш сина си в колежа „Итън”, то е не защото имаш класово право, а защото можеш да си го позволиш. Не изпитвам носталгия по класовото общество, но и не съм въодушевен от общество, заинтересувано единствено от парите”.
Коментарът на Еймис идва навреме, след като скоро министърът на културата на Великобритания Майкъл Гов нападна премиера Дейвид Камерън, че се обгражда единствено със свои познати, с които е учил в „Итън”. Писателят коментира и класовите амбиции на своя баща, също известен романист – сър Кингсли Еймис.
„Бяхме много бедни, когато аз бях малък. Когато бях на 7, баща ми публикува първия си роман и нещата започнаха да се оправят, животът ни видимо се подобри. Но не можеше да става и въпрос да сме вече от по-висша класа. Все още значение имаше единствено от какво потекло си, а не какво си постигнал. Когато бях тийнейджър много се амбицирах да се издигна в класово отношение”.
Еймис говори и са силните емоции, които обхващат Англия при футболните срещи с Германия. Той ги описва като „племенни”.
„Масова истерия те обзема. В мен нахлуват емоции, свързани с религия и война. Това не ми харесва и затова понякога не гледам тези мачове. Презирам чувствата, които събуждат у мен. Мразя опонента и обичам отбора си. Жалко е, че все още се чувствам така. Но това е характеристика на британския живот, който страда от драматичен упадък в средата на миналия век и сега тепърва започва да се справя със ситуацията”.
Мартин Еймис е английски писател, роден през 1949 г. Творчеството му се характеризира със остра сатира и черен хумор. Смятан е за един от най-добрите писатели, които не печелят награди. Носи етикет на лошото момче на британската литература, главно заради постоянната си критика към действителността в Обединеното кралство. На български са преведени книгите му „Другите”, „Дом за свиждане” и „Пари”.
Свърдани заглавия
Мартин Еймис иронизира модерното общество в новата си книга
Мартин Еймис: Писането е еротична и весела работа
„Лошите момчета“ в литературата
Дали талантът може да се наследи?
Мартин Еймис смята фамилията си за бреме
Мартин Еймис: Трябва да си на сцената дълго, за да се наречеш писател
Книги от Мартин Еймис тук