Лорън Оливър е американска писателка, родена през 1982 г. Тя нашумя с романа си „Делириум” – първа част от едноименната трилогия. Книгата е на българския книжен пазар. Втората част, „Пандемониум” , също излезе в родните книжарници. Книгите представят измислен свят, в който любовта е зараза. Представяме ви интервю на Оливър, по повод „Пандмониум“, публиквано в thefandom.net.
––––––––-
Структурата на „Пандмониум“ е различна от тази на „Делириум“. Какво ви накара да предприемете този ход?
– Финиширах първата книга в момент, в който Лена беше в тежка ситуация. Когато продължавах напред, трябваше да се уверя, че бъдещето й е добро и тя ще се оправи. Затова започнах да пиша успоредно неща, които се случват както в настоящето, така и в бъдещето. Така постепенно поставих книгата на тази основа.
Има ли правителства или режими от историята, вдъхновили случващото се в „Пандемониум“?
– Използвах както мотиви от „Окупирай Уолстрийт“ и други подобни движения, така и от Арабската пролет. Също така от публичните протести в държави, които имат репресиращи режими. Всичко това силно ми повлия, да.
Включвате нови персонажи. Ще ни разкажете ли повече за тяхната история в бъдеще?
– Имам планове за историята на новите персонажи. Но пък ми харесва идеята да знаеш повече за един герой, отколкото излагаш на страницата. Макар че ще бъде отделено време на тях в следващата част, просто няма място да се говори за всеки.
Чували сме много фенове да казват, че докато „Делириум“ е за любовта, то „Пандемониум“ е за гнева и яда. Съгласна ли сте?
– Уау! Не бях чувала за това. Вярно е, че „Пандемониум“ е по-експлозивна книга. Засяга много теми – скръб, гняв, предразсъдъци и разбира се, лечение на тези неща.
Вие приключихте първата част в много напрегнат момент. Не чувствате ли съжаление към читателите, че трябва да чакат цяла година, преди да разберат какво се случва по-нататък?
– Книгата „Делириум“ трябваше да свърши така – моята идея беше точно такава. Малко ми е жал за читателите. Затова написах „Hana“, за да дам нещо на хората, които искат да четат за този свят, тези герои. Планувам нова е-новела, която да направи чакането за третата част по-лесно. Но мисля, че да чакаш дадена книга да излезе не е толкова лошо, колкото изглежда.
Очаквате ли негативни реакции от читателите, след като включихте елемента на любовния триъгълник?
– О, да, със сигурност. Но малко не ми харесва, че хората определят случващото се за любовен триъгълник. По-добре да изчакат третата книга, за да видят за какво всъщност става въпрос!
В „Пандемониум“ Лена е на кръстопът между това каква е била и каква ще бъде. Можем ли да очакваме тя да е по-наясно със себе си в „Requiem“?
– Казахте го по прекрасен начин. Точно така – в „Requiem“ тя ще разбере коя е и каква иска да бъде.
Фото: enthusiast.bg
Свързани заглавия
Лорън Оливър пише първата си книга за възрастни
Лорън Оливър: Опитах се да създам в „Делириум” алтернативна реалност на САЩ
„Пандемониум“ от Лорън Оливър (анотация)
„Делириум“ от Лорън Оливър (анотация)
Книгите на Лорън Оливър тук