Следващия сезон Канадският кралски балет ще представи адаптация на романа на Маргарет Атууд “The Handmaid’s Tale”. По този повод порталът flavorwire.com припомня няколко книги, които изненадващо са се превърнали в балетни или оперни постановки.
“И изгрява слънце” на Ърнест Хемингуей
Адаптацията е на балета във Вашингтон. Според артистичния директор предизвикателството е историята да бъде разказана еднопланово, както е необходимо за балетна постановка.
„As I Lay Dying“ на Уилям Фокнър
През 1948 г.Валери Бетис адаптира романа за танцовото изкуство. Критиката оценява постановката, която е изключително новаторство за времето си.
„Изборът на Софи“ на Уилям Стайрън
Романът от 600 страници се е появявал на сцената във всякакви форми, включително като 4-часова опера. 40-минутният балет по него на Кати Марстън е игран през 2003 г. в Кралската опера в Лондон. Критиците са със смесени чувства.
“Дракула” на Брам Стокър
Най-известната постановка е от 1997 г. на Майкъл Пинк и Кристофър Гейбъл. Иначе творбата е предпочитана за тържества около Хелоуин.
“Големите надежди” на Чарлс Дикенс
Историята на Пип и Естела е любима викторианска драма за всички изкуства и балетът не я подминава. Двуактният балет е поставен през 2000 г. Танците се редуват с разказване на историята, за да я разберат тези, които не са чели романа.
“Жълтият тапет” на Шарлот Пъркинс Гилман
Романът е много подходящ за балет. Историята на полудяваща жена е разказана с танц и наратор, който внася яснота в сюжета. Постановката е от начабото на тази година.
“Сърцето на мрака” на Джоузеф Конрад
През 2011 г. романът е поставен в операта от 33-годишният композитор Такир О’Риджън, който смята това за голям свой успех.
“За мишките и хората” на Джон Стайнбек
Лени да пее ария? Да, случило се е още през 1969 г. Оттогава постановката е представяна нееднократно в различни опери по света, включително тази година в Сарасота.
“1984” на Джордж Оруел
Критиците съсипват в рецензиите си оперната продукция от 2005 г. Окачествяват я като най-шокиращата, играна в Ковънт гардън. Наричат я дори перверзна.
От lira.bg добавяме и „Дон Кихот” на Сервантес
Счита се, че постановката е сред най-ярките и велики творения измежду класическите балети. Спектакълът е поставян от много балетни трупи по целия свят в различни варианти. Първата постановка е във Виена през 1740 г.
В периода от 1740 по 1965 г. балети по романа на Сервантес «Дон Кихот» са създавани и от много композитори и балетмайстори под разни названия: «Дон Кихот», «Дон Кихот де ла Манча», «Дон Кихот и Санчо Панса», «Портрет на Дон Кихот», «Сватбите на Гамаш». Сред най-известните автори са композиторите Лудвиг Минкус, Жозеф Старцер, Рудолф Цинк, Гофредо Петраси, Йозеф Щребингер, Роберто Герхард, Жак Ибер, Николай Набоков, както и балетмайсторите Александър Горский, Жан-Жорж Новер, Шарл Дидло , Джордж Баланчин.
На пазара излизат много книги, които имат претенциите да „обяснят“ същността на Бог и още толкова, които се опитват да ни убедят колко глупаво е изобщо да се вярва през 21 век (време, изпълнено с бедствия и болка) в съществуването на един любящ Бог.