Начало / Критика / Истинската същност на Вирджиния Улф е разкрита след 70 години

Истинската същност на Вирджиния Улф е разкрита след 70 години

автор: Петър Р. Василев

Изследване на Кеймбриджкия университет поставя легендарната писателка редом до Джойс и Елиът

 

Ново задълбочено изследване на живота и творчеството на Вирджиния Улф, направено от английски учени, показва, че нейните творби са по-сложни, отколкото се е предполагало досега. Множество политически намеци, разчетени в текстовете й, дават нова светлина на нейното творчество. Тезата, че тя няма образование, също е разклатена. Всъщност Улф е била образована, въпреки че самата тя е прокламирала обратното. След това изследване вече можем да я включим към най-големите писатели модернисти като Т. С. Елиът и Джеймс Джойс, пише литературният критик Матю Бейл в „Индипендънт”.

Изследването е част от мащабен проект на Кеймбриджкия университет. Целта му е да се преиздадат книгите й и да се разчетат отново посланията в тях. Поводът е, че на 28 март се навършват 70 години от смъртта на писателката. В новите издания на Кеймбриджкия университет ще бъдат написани подробни обяснения под линия, които да дават яснота и да хвърлят светлина върху препратки в текстовете на писателката по подобие на изданията на Джеймс Джойс и Томас Елиът. Техните творби са придружени с дълги бележки, в случая на Елиът – написани от него самия, докато в творбите на Вирджиния Улф такива липсват.

Изследователите са категорични, че Улф щеше да остане в литературната история най-вече като главен член на литературната общност Блумсбъри – известна с креативната си дейност, и като бохем с бисексуални наклонности, а чак след това с дейността си като писател. Всеобщата представа за нея е оформена от първата й биография, написана от нейния племенник Куентин Бел, както и от собствените й коментари за това, че е нямала образование. Всъщност, тя е посещавала лекции в Кралския колеж в Лондон по история, немски, гръцки и латински. Въпреки че не е взела диплома, има сериозни доказателства, че се е явявала дори на изпити.
Ана Снейт, запалена читателка на литературата на ХХ век, както и автор на част от анотациите за Кеймбриджкия университет, казва, че новите публикации ще хвърлят повече яснота по този въпрос. „Тя е била изключително и само политическа писателка и истинска интелектуалка. Образовала се е сама, като е чела и си е правила сама проучванията”.

Родена като Вирджиния Стивън в интелигентно семейство, основата на нейното образование е поставено у дома. Голям удар за нея са ранната смърт на майка й и сестра й Стела. Вирджиния се омъжва за издателя Леонард Улф. По време на брака си тя има афера с писателката Вайла Саквил-Уест, която също е от кръга Блумсбъри. Двете се запознали на събиране в къщата на съпруга й в Гордън Скуеър.

Вирджиния Никълсън, нейната пра-племенница и дъщеря на Куентин Бел – също писателка, е щастлива заради проекта на университета. „Много съм щастлива, че нейното творчество ще достигне до по-голяма аудитория, била тя добре образована или не. Страхотно е, че Кеймбриджкият университет намира нови и нови неща относно творбите й. Надявам се фактът, че е била начетена, няма да я направи по-недостъпна за хората. Книгите й може да са с дълбок смисъл, но също са и много приятни за четене”, казва Никълсън.
Английската писателка е известна на българските читатели с „Годините”, „Към фара”, „Вълните”, „Мисис Далауей” и др.

Фото: brooklynmuseum.org

Прочетете още

FirstWomanNovel2

НАСА премахна комикси за астронавтки под давление на Тръмп

Служителите са получили забрана да говорят за равноправие Двете книги бяха публикувани онлайн, като разказваха …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...