Начало / Автори / Нееднозначният Хенри Джеймс

Нееднозначният Хенри Джеймс

 

Хенри Джеймс (1843-1916) е роден в Ню Йорк. Баща му е свещеник, брат му е философът Уилям Джеймс. Писателят никога не се е женил и сам се е обявявал за „заклет ерген”. Според някои от биографите си изпитвал невротичен страх от секса, други говорят за неизявена хомосексуалност. Джеймс прекарва по-голямата част от живота си в Англия, където малко преди смъртта си взима британско поданство.

Хенри Джеймс е един от ключовите представители на реализма на XIX век. Оставил е огромно творчество: 22 романа, от които два незавършени, 112 новели, 15 пиеси, дузина есета, както и две пълни автобиографии и два тома спомени от детството. Критиците виждат в творчеството му влиянието на Ибсен, Хоторн, Балзак и Тургенев, но оригиналността му е безспорна. В романите и новелите си Джеймс развива сюжета си от гледна точка на героите, като често прибягва до вътрешния монолог. Според него литературното произведение трябва преди всичко да представя живота, а героите и събитията да бъдат разпознаваеми. Първия си разказ, „Трагедия от грешки”, написва на 21 годишна възраст. Следват романите „Дейзи Милър”, „Портрет на една дама” и „Бостънци”, в които се описва животът на американците в Европа. „Какво знаеше Мейзи” (1897) – животът през погледа на момиченце с безотговорни родители, се смята за най-психологическия роман на Джеймс и се вписва във втората фаза от развитието на маниера му на писане, когато простотата на изказа постепенно се заменя с усложнени и образни фрази, за да достигне през третата фаза до още по-голямо стилистично богатство. Сред най-известните романи на писателя са и „Крилата на гълъбицата” и „Примката на призрака”. Самият Джеймс смята за „най-съвършен” романа си „Посланиците”.
Повечето от произведенията на Хенри Джеймс непрекъснато се преиздават, а най-известните му романи са филмирани.

Хенри Джеймс не е приеман еднозначно от съвременниците си. Оскар Уайлд например казвал за него, че пише така, „сякаш изпълнява мъчително задължение”, а Вирджиния Улф го намирала за „розов”. Според Хорхе Луис Борхес в романите на Джеймс „няма живот”. За сметка на това много писатели от следващите поколения са се позовавали на него и са го цитирали в произведенията си, например Колъм Тойбин, Джойс Каръл Оутс, Алън Холингхърст, а Бенджамин Бритън написва опера по „Примката на призрака”. Когато през 1954 г. изпада в депресия, Хемингуей пише емоционално писмо, в което изразява желанието си да бъде като Джеймс. „Ще трябва да зарежа всичко това и да се опитам да бъда спокоен като Хенри Джеймс. Чел ли си някога Хенри Джеймс? Той е бил голям писател, който дошъл във Венеция, гледал през прозореца, пушил пура и мислил”. А фразата на Джеймс „Живей колкото можеш, ще сгрешиш, ако не го направиш” дори става рекламно мото на ролс-ройс.

Прочетете още

onyx-storm-hardcover-30

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (31 март – 6 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Буря от оникс“ от Ребека Ярос (9 седмици в класацията) 2. …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...