Начало / Автори / Дона Тарт на 60: „Всичко се руши, всичко се изгражда наново“

Дона Тарт на 60: „Всичко се руши, всичко се изгражда наново“

Американката нашумя с „Щиглецът“

maxresdefault (1)

Романът спечели „Пулицър“ през 2014 г. и така изстреля своята създателка на върха. Книгата тогава спечели призвание като „красиво написана и с добре обрисувани образи“. Директно последва и филмирането на романа. Така както книжното тяло впечатлява с дебелината си, и филмът спира дъха със своите близо два часа и половина.

Успехът на Дона Тарт обаче беше очакван от хората в близкото ѝ творческо обкръжение. Тя проявява литературните си способности изключително рано – още на пет пише първото си стихотворение. На 13 вече публикува в местния вестник – израснала е в мъничкото градче Гренада в Мисисипи. Първи разпознава таланта ѝ Уили Морис, който ѝ преподава във Факултета по класически филологии на Университета в Мисисипи. Само година по-късно Дона вече изучава класическа литература в колежа Бенингтън.

Първият ѝ бестселър се казва „Тайната история“ – книгата предизвиква фурор сред критиката и се превръща в бестселър. Минават дълги десет години, преди да публикува отново – сега наред е „Малкият приятел“. И почти още десет, докато се появи „Щиглецът“. Точно тази книга ражда истинско явление, като  „Тайм“ дори включва авторката ѝ в годишната си класация за стоте най-влиятелни личности през 2014 г.

Мнозина казват, че превръщането на Дона Тарт във феномен се дължи на стила ѝ, който наподобява този на романтизма отпреди два века. С други думи, макар и с теми, предизвикващи трудни размисли, книгите ѝ са красиви и запомнящи се. Може би именно „Щиглецът“ е най-вярното доказателство за това.

tart

Ето няколко цитата от книгата на вече 60-годишната авторка – „Щиглецът“ четем на български в превод на Боряна Джанабетска

  • „Това беше най-лошият вид безсмъртие. Съзнателно или не: аз бях угасил една светлина в сърцето на света.“
  • „За да разбираш света, понякога можеше да се съсредоточиш само върху една много малка част от него, да се взираш в най-близкото и да го приемаш като образец на цялото.“
  • „Пази се от онези, които обичаш прекалено много. Те ще те унищожат.“
  • „Дори най-красивите приличаха на мек плод, осъден на развала. И все пак, по някакъв начин хората съумяваха да продължават да се любят, размножават, да развъждат нова и нова храна за гробовете…“
  • „И най-мъничкото нещо има свое значение.“
Текст: Красимир Проданов
Снимки: @ManufacturingIntellect

Прочетете още

p0b36953

„Милениум“ на 20 – поредицата продължава

Книгите от нея се превърнаха в легенда В началото бе… Стиг Ларшон, последва го Давид …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...