Начало / Критика / „Фермата на животните“ – нарисувана с любов и мъничко болка

„Фермата на животните“ – нарисувана с любов и мъничко болка

Книгата описва и съвременното общество

Fermata

Петъчният книговодител този път сочи към една пищна на вид книга – и в същото време класика. „Фермата на животните“ има ново издание у нас – след няколкото класически, които се появиха през миналите години. Този път „по-малкото братче“ на „1984“ изглежда фантастично привлекателна с всичките тези картинки… но хапе също толкова, колкото и ако по страниците се разпростира само текстът.

Илюстрираното издание на знаменития роман на Джордж Оруел дължим на Куентин Гребан, с когото може да се сблъскаме и на други рафтове в книжарницата. Белгиецът е на 46, като вече има опит с известни заглавия, които пресъздава със силата на четката. Илюстрирал е например „Питър Пан – много по-логичен избор, поне на фона на „Фермата на животните“.

Веднага се явява и противоречие – нашият читател е свикнал автоматично да определя една книга като детска, щом по страниците ѝ се ширят цветни и красиви илюстрации. Текстът на Оруел обаче е всичко друго, но не и детски. Тук става дума по-скоро за опит философските линии в романа да бъдат предложени на интелигентна и харесваща творчеството на писателя публика, която пък, от своя страна, да предложи рисуваната версия на достатъчно съзряла млада публика – да речем от 15 години нагоре.

Експериментът си заслужава, тъй като илюстрациите на Гребан се впиват в съзнанието също както и думите на Оруел. Реалистични и събуждащи доверие, рисунките правят книгата още по-запомняща се, подтикват да се връщаме и към отделни редове – и в крайна сметка служат на основното послание на писателя. А то описва бруталната тирания през призмата на междучовешките отношения, но пренесени алегорично в една ферма.

Неуспешна след издаването си през 1945-а, „Фермата на животните“ днес е от книгите-легенди, чието послание не увяхва. Затова е хубаво, че продължаваме да търсим изразителните ѝ страни, както се случва в изданието, илюстрирано от Гребан. Което доказва жизнеността на текста и донякъде тъжната му актуалност днес.

Илюстрациите на Гребан се впиват в съзнанието също както и думите на Оруел. Реалистични и събуждащи доверие, рисунките правят книгата още по-актуална

64f1eaaceb095

А ако след последната страница почувствате нужда от милувка и любов, разтворете други книги, илюстрирани от белгийския художник – например огледалните като съдържание „Мама“ и „Татко“. Те вече ще ви омаят с добротата си.

Петъчен книговодител от Краси Проданов

Прочетете още

249154_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (31 март – 6 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пряка заплаха от Дейвид Балдачи 2. Приятелят от Фрида Макфадън 3. Огледалото − …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...