Начало / България / 4 горещи заглавия на юли

4 горещи заглавия на юли

Те ви посрещат на касата на всеки Хеликон 

Books-July-2023_1140x403

„Финалът“ е последна, четвърта част от случаите на Атли Пайн – така се казва главната героиня, с която за пръв път в свой трилър Дейвид Балдачи възлага разследването на жена. Тя е водещото ченге с остър ум и тъмно минало. Предишните книги от поредицата, с които я познаваме, са „Дългият път“, „Минута до полунощ“ и „Дневна светлина“. Агент Атли от ФБР не може да работи пълноценно, докато не разреши веднъж завинаги случая, който ù е отровил живота – едва на шест240284_b години тя и нейната сестра близначка Мърси стават жертви на похитител. Агентката се възстановява дълго, докато другото момиче е отвлечено. След трийсет години Атли Пайн разбира, че всъщност сестра ù е успяла да избяга, а настоящата книга става точка на кипене на всичко случило се след този момент. Дали Мърси е още жива, защо пътят и на двете е осеян с трупове – Балдачи разисква темата за характери, изграждащи се в условия на травми и насилие, и с похватите на екшъна демонстрира как хората стават безмилостни за да оцелеят.
–––––––––––––-
„Вятърът знае името ми“ – с такова поетично заглавие, твърде скоро след романа „Виолета“ се завръща чилийката Исабел Алиенде. Тя е сред най-четените латиноамерикански писателки за всички времена. Тук сюжетът ù тръгва от нацистка Австрия през 1938 г. и стига до САЩ в наши дни. По 240118_bвреме на Втората световна война едно шестгодишно еврейско момче е качено на влака за Англия от своята майка, за да се спаси. Осемдесет години по-късно подобна съдба на беглец има момиче на седем години, което пътува с майка си от малка страна в Централна Америка – Ел Салвадор, за щата Аризона. Паралелите между двете истории, които в един момент ще се пресекат, имат ясно послание – тежкият живот на емигрантите, който вследствие на гибелните политики на властта, е пречупен завинаги. И как хората, откъснати от своите корени, търсят бягство във въображаеми светове или дълбаят в своята памет.
––––––––––––––

„Атомни навици“ е книга, провокирана от личен проблем на автора Джеймс Клиър. През 2002 г. след удар с бейзболна бухалка в лицето, той е откаран в болница и поставен на изкуствено дишане в медикаментозна кома. Шест години по-късно става най-добър спортист на университета „Денисън“ и е включен в отбора на Американската университетска лига, по-късно за успехите си получава Президентския медал. Чудо няма, само220956_b дисциплина на навиците, които го измъкват и той структурира като режим, дори превръща в наука. Процесът Джеймс Клиър описва в четири стъпки – знак, копнеж, реакция и награда. Ефектът от тях важи при всякакви навици – финансови, здравословни, и т.н. Хората, които спазват неговата програма и съвети твърдят, че са се променили осезаемо, а разковничето е в постоянството! 
––––––––––––––-
„Какво да направиш, ако…“ – книга-игра по приложна психология от известния детски специалист в тази област Людмила Петрановска. Препоръчителна е за деца между 6 и 8 години и съдържа съвети с илюстрации по теми, свързани с най-често разпространените им страхове – от зло куче, подигравки от други деца, страх от тъмното, 239950_bот дъжд и буря навън, от това да останеш сам, да се озовеш в нова компания приятели, да разговаряш с непознати на улицата, и т.н. Под формата на въпроси и отговори, тоест в диалог с родителите, децата трябва да усетят, че възрастните разбират кога са уплашени и им дават подкрепа, вместо забрани и заповеди, които допълнително ги стресират. Има три начина да се справим с опасностите на днешния свят, казва Петрановска – чрез знание, с храброст и с много хумор.

 

Текст: Людмила Еленкова

Прочетете още

maxresdefault

Пука ни, когато е и филм!

Бестселърът на Марк Менсън „Тънкото изкуство да не ти пука“ отново е на фокус От …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...