Начало / Любопитно / Библиотеките по света – от най-старата до… най-малката

Библиотеките по света – от най-старата до… най-малката

Историята им започва в дълбокото минало

Uvodní2

Библиотеките са едно от най-гениалните изобретения на нашата цивилизация. На практика ни съпровождат от хилядолетия в опитите да израстваме духовно и морално. Заедно с това се превръщат в местата, запазили най-много свидетелства за развитието на човека изобщо. Не е чудно, че редица парадокси също остават в историята благодарение на библиотеките. Някои пък се раждат направо там – между регалите с книги.

Нека тръгнем обаче на разходка във времето – и да отсеем най-впечатляващите факти, свързани с библиотеките

Knihovny

  1. Най-старата – смята се, че е възникнала в манастира „Света Катерина“, който се намира на Синайския полуостров, част от Египет. Функционира без прекъсване още от средата на 6. век. Наред с библиотеката, манастирът разполага и със сбирка от религиозни текстове. За тях пък се смята, че е втората най-обширна колекция в света. За жалост, за да се озовете в манастира и библиотеката, е нужна специална покана от управата. Така че спокойно може да се насочите към Париж, където пък е най-старата обществена библиотека на света – създадена е през 1368-а в Лувъра, а е отворена за всички през 1692 г. Сега има нови, по-модерни помещения. Това е и Националната библиотека на Франция.
  2. Най-голямата – намира се в САЩ. Това е Библиотеката на Конгреса. Разполага с близо 160 млн. библиотечни единици, а е пресметнато, че събрани една до друга, нейните полици се точат на разстояние от 520 км. Ето още интригуващи цифри за Библиотеката на Конгреса – тя съхранява около 3,5 млн. аудиозаписа, а също така 13 млн. снимки. Впечатляващо е и това, че в хранилищата ѝ има общо 5,5 млн. карти. Рай е и за меломаните – с цели 7 млн. партитури, които пази. Наред с отпечатаните книги пък за поколенията тук се съхраняват 69 млн. ръкописа.
  3. Най-малката – счита се, че също е в САЩ, по улиците на Ню Йорк. Място в нея има само за един читател, а предлага общо… 40 заглавия. Цялата е построена от рециклирани материали, като целта ѝ е човек да намери за кратко пауза от градската лудница.
  4. Най-високата – според Книгата за рекорди на Гинес това е библиотека в Шанхай. Може да я откриете на 60. етаж на хотел „Мариот“. А това означава, че е разположена на височина от 230,9 м. Библиотеката разполага с книги на китайски и английски. Площта ѝ е 57 кв. м, като в тях са подредени общо 103 рафта.
  5. Първият библиотекарЗенодот Ефески. Древногръцкият филолог и поет се счита за основател на текстологията. Това е дисциплина, която изучава промените в текстовете с цел датиране и установяване на точното им съдържание. Зенодот бил и първият библиотекар на Александрийската библиотека. Компания там му правел и Деметрий Фалерски, който е смятан за най-добрия управник на Атина. Точно Деметрий е считан за автор на идеята за съвременните библиотеки.
  6. Първата класификационна система – смята се, че възниква на територията на Северна Америка. През 16. век французи се опитват да я колонизират, като отнасят със себе си и няколко лични сбирки от книги, а заедно с тях и система за класификация, която после се използва в Европа.
  7. Първата пътуваща библиотека – идеята за нещо такова хрумва на филантропа Джордж Мур през 1857 г. Пътуващата му библиотека обслужва първоначално осем британски села. Идеята му е по този начин да разпространява качествени четива сред хората от провинцията. Година по-късно подобна библиотека създават и в Уорингтън. Институтът по механика искал по този начин да осигури книги на своите клиенти или меценати. Разбира се, основна роля в първите такива библиотеки играели конете, които били призвани с все сили да теглят познанието и възхода напред, към следващото населено място.
  8. Най-голямата глоба – има много и най-разнообразни информации за санкциите, налагани от библиотеките. Сравнително достоверно е сведението, че през април 1955-а майката на Емили Канелос-Симс заема от библиотека в Илинойс стихосбирка, която обаче забравя да върне. Открива я 47 години по-късно именно дъщерята – и се налага да плати глоба в размер на 345,15 долара.
  9. Най-крадената книгаБиблията. Да, звучи невероятно… особено като стигнем до осмата Божия заповед – „Не кради.”
  10. За финал, плаваща библиотека – създадена е през 1959 г. Първият ѝ курс обаче е осъществен едва четири години по-късно. Корабът, на който е разположена, се движи по туристически маршрути лятно време. Дълъг е 24 м. А къде отвежда любознателните си читатели, докато са потънали в някой сюжет… остава тайна.
Информация и снимки: TopZine, „Уикипедия“ и архив

Прочетете още

481705634_122212751132039999_8081851378845690903_n

Руска емигрантска литература търси път към читателите

Редица издатели се принудиха да работят от чужбина „Видим букс“ е сред тях – историята …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...