Начало / Свят / Стивън Кинг предотврати сливане на издателства

Стивън Кинг предотврати сливане на издателства

Пенгуин” няма да погълне „Саймън и Шустър

998d735c-d5b4-430b-9264-ba7de9c9371a

Американският съд блокира планираната сделка, като се вслуша в аргументите на Министерството на правосъдието. Водещ сред тях беше този, че сливането на двете големи издателства ще намали драстично конкуренцията на книжния пазар, а в резултат ще се понижат хонорарите за авторите.

Планираното мегаиздателство щеше да контролира минимално половината от пазара с бестселъри в Щатите. Това подтикна да бъдат потърсени любопитни свидетели като Стивън Кинг. Негови издатели са именно „Саймън и Шустър”. „Сливането унищожава конкуренцията и вреди на пазара – каза по време на делото популярният писател. – За 50 години в брашна съм се уверил в това многократно.”

От „Пенгуин Рандъм Хаус” твърдяха, че сделката ще им помогне да осъществят по-големи икономии, като това ще направи възможно да се изплащат и на авторите по-високи хонорари. И сега корпорацията владее около 250 издателски марки. Годишно изданията ѝ достигат 15 хил. Сред бестселъровите автори на „Пенгуин” са например Даниел Стийл, Дан Браун, Зейди Смит и др.

Подготвяната сделка беше на стойност над 2 млрд. долара. „Саймън и Шустър” предлагат в портфолиото си книгите на Стивън Кинг, Хилари Клинтън, Дженифър Уайнър и др.

В момента 90% от американския книжен пазар се държи от общо петима играчи. Освен упоменатите две издателства, в петорката са още „Хашет”, „Макмилън” и „Харпър Колинс”.

Продажбите на книги в Щатите вървят надолу, като основни причина за това са прекъснатите вериги за доставки след пандемията, както и инфлацията. Дотук през 2022-а са продадени около 37 млн. книги – на полугодието продажбите изоставаха с 6% на фона на 2021-а. Само при хартиените книги спадът е с 10,5%.

Изключение прави именно „Саймън и Шустър” – продажбите на издателството скочиха през второто тримесечие с цели 34%. Основната причина е социалната мрежа ТикТок, където се появиха с голям успех книги на Колийн Хувър и Лора Дейв. Нейната „Последното, което ми каза” се задържа година сред бестселърите на „Ню Йорк Таймс”, като от романа се продадоха над 2 млн. екземпляра. Доброто състояние на издателството по всяка вероятност ще бъде използвано, за да се потърси отново купувач за него, макар че исканата сума от 2,2 млрд. долара е труднопостижима за бранша.

7INSWIWVEFD5NC4C6HVLOYZP4A

Ако развалянето на сделката се потвърди, от „Пенгуин” ще дължат и глоба на „Саймон и Шустър” в размер на 200 млн. долара

Информация, илюстрации и снимки от ft.com и theglobeandmail.com

Прочетете още

455906465_9614821657749_8384537272633801495_n

Стивън Кинг подкрепи нестандартно Камала Харис

Авторът е известен с позицията си срещу Тръмп 76-годишният писател облече тениска с лика на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...