Стереотипите за Австралия в нея са прекалено много
Billy and the Epic Escape е насочена към децата, като един от героите в нея е девойка от коренното население на континента. Начина, по който я описва обаче известният английски готвач, предизвика протести заради използваните стереотипи. Според критиките Джейми Оливър подминава с лека ръка исторически обстоятелства като физическото насилие, на което са били подложени първоначалните обитатели на Австралия навремето.
„Ясно е, че издателските ни стандарти в случая не са изпълнени”, коментират от британския офис на „Пенгуин Рандъм Хаус“, с чието лого излиза книгата. Нито авторът, нито издателите са се консултирали всъщност по темата с представители на коренното население.
Самият Джейми Оливър пътува до Австралия за серия от представяния на новата си книга, но реакцията срещу нея го накара да обяви, че Billy and the Epic Escape ще бъде свалена от продажба. Това означава, че заглавието няма да се продава нито в Австралия, нито в Англия.
Готвачът има вече няколко книги, в които се посвещава на здравословното хранене за деца. Дори си навлече критиките на професионални писатели, че всъщност подписва подготвени от други писатели издания, като приносът му за текста е минимален или никакъв, както в настоящата детска книга. По този начин „звездата“ докарва и много по-големи тиражи на въпросните издания. Обратно, за писатели без име е изключително трудно да пробият!
Злополучната Billy and the Epic Escape е красиво илюстрирана от Моника Армино и представлява продължение на предишната детска книга на Джейми Оливър. Разпространява се от няколко месеца. Сюжетът отвежда до австралийския град Алис Спрингс, където е отвлечено момиче от коренното население на Австралия. В случая става въпрос за исторически обстоятелства, разиграли се на континента по-миналия век.
Писателят-готвач поднесе своите извинения и подкрепи решението на издателите си продажбата на книгата да бъде преустановена
По материали от theguardian.com
Снимки от news.com.au и penguinrandomhouse.co.za