Начало / Свят / 87-годишен може да спечели наградата „Букър”

87-годишен може да спечели наградата „Букър”

Номинирани са общо 13 автори

Treacle-Walker-Come-In-16x9-1

Точно обявяването на имената беше като че ли литературното събитие на юли. Веднага бяха записани и няколко постижения, невиждани досега – като това 20-годишен писател да получи шанс за престижното отличие. Става дума за Лейла Мотли, чийто дебют се казва Nightcrawler, роман за расизма и сексуалното насилие. Мотли вече официално е най-младият участник във финалната фаза на наградите.

Алън Гарнър също заслужава възхищение – британецът става популярен през 60-те на миналия век със своите фентъзи книги за деца. Сега е на 87 и… на крачка от „Букър”. Книгата му се казва Treacle Walker – история на приятелството между дете и скитник.

В престижната компания са още американките Карън Джой Фаулър и Елизабет Страут. Отново е номинирана зимбабвийката НоВайълет Булауайо, която вече имаше шанс да спечели през 2014-а. Нейната книга Glory е вдъхновена от класическата история „Фермата на животните” от класика Оруел. Още едно име от далечна страна – на крачка от „Букър” сега е и писателят от Шри Ланка Шехан Карунатилака.

Журито е разгледало общо 169 заглавия, за да стигне до тези 13 номинации. Негов председател тази година е Нийл Макгрегър, който е бил и директор на Британския музей. Самият той характеризира постъпилите книги като „реалистични, фантастични или криминални”.

Много от произведенията, които изчетохме – казва председателят на журито, – разказват за тлеещи с години конфликти и безправие, занимават се с изплъзващата се принципност на справедливостта.

Booker_Photo_Grid_Hero_Intl 2022_sepia

Краткият списък за „Букър” ще се появи на 6 септември. На 17 октомври ще стане известен и тазгодишният победител. Мястото на церемонията е Лондон. Авторът, който спечели, ще получи и чек на стойност 50 хил. лири.

Отличието се връчва от 1969-а, като благодарение на него утвърждават името си в занаята много автори. Първоначално се връчва само на писатели от Великобритания или бившите британски колонии, но от 2014-а е за роман, написан в оригинал на английски и издаден на Острова.

Последните години от надпреварата са под знака на американските писатели. И тази година шестима от тринайсетте са именно американци. Много литературни критици отбелязват, че така „Букър” е подчинен по-скоро на американската литература и призовават за връщане на първоначалните правила. В същото време обаче повечето от тазгодишните номинирани разчитат на независими издатели, за да стигнат до своята публика.

„Букър” миналата година спечели южноафриканецът Деймън Галгут със своята The Promise. В нея семейство колонизатори обещават земята и дома си на своите чернокожи наемници – стига да работят за тях цял живот, но после се отмятат.

Информация и снимки от Booker Prize Foundation, PlanetCirculate, Wikiwand и Yorkshire Festival Of Story

Прочетете още

4(4)

Ленард Коен на 90 – спомен с песен и книга

Тихата му музика твори и днес чудеса Роден е през септември 1934 г. Точно 90 …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...