Народният будител е роден преди 300 години
Юбилейните чествания включват и златна монета на БНБ. Тя е в продажба от днес – 27 юни 2022-а, като в първите дни има ограничение от една монета на физическо лице. Празничната двулевка е от злато и заради това ще струва 3755 лв. на касите на БНБ. Ще се продава и в някои частни банки. Ограничението от една монета на човек отпада от 30 юни.
Юбилеят на създателя на „История славянобългарска” се отбеляза и в Банско, което е едно от вероятните родни места на видния ни просветител. Началното училище в града, което носи неговото име, създаде и спектакъл, наречен „Аз – Паисий”. Наред с децата на сцената се появява и Филип Аврамов в ролята на Паисий Хилендарски. Училището има и химн, който се казва „Паисиевци”.
През 2022-а се отбелязват още два важни юбилея, свързани с личността на големия български възрожденец. Той е всъщност канонизиран от църквата ни преди 60 години, а своята „История славянобългарска” създава преди 260.
Наред с ученическите издания, тя може да се открие в „Хеликон” и в още няколко, които заслужават внимание. Сред тях е и това на българския манастир в Света Гора. То е плод на съвместната дейност на монашеското братство и учените сътрудници на манастира от Софийския университет. Има и фототипно издание, реализирано в сътрудничество със Зографската света обител и Националната ни библиотека – дело е на сдружение „Българска история”.
Регионалната библиотека в Стара Загора пък организира със съмишленици кампания за съвременни преписи на „История славянобългарска”. Включиха се над 1400 души от пет области в страната. Самите преписи са изпратени в Атон, за да получат благословия.
Паисий Хилендарски е сред най-почитаните исторически личности. Мисията, която си поставя, е да пробуди националното ни самосъзнание. Затова и пише своята „История славянобългарска”
Използвани са снимки от БНБ и портрет на художника Кою Денчев